programy
kategorie

Szczątki żołnierzy przy kościele na Dolnym Śląsku. Odkrycie z czasów II wojny światowej

Eksperci z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych "Pomost" odkryli kolejne szczątki żołnierzy sprzed 76 lat. 25 sierpnia kontynuowano rozpoczęte w lipcu prace ekshumacyjne w Siekierczynie w powiecie lubańskim na Dolnym Śląsku. Badacze z "Pomostu" odkryli na przykościelnym cmentarzu kolejne pochówki. Okazało się, że to niemieccy żołnierze, którzy polegli w walkach z aliantami o Lubań na przełomie lutego i marca 1945 r. Jak podali archeolodzy, przy szczątkach Niemców odkryto cztery znaki tożsamości. Badacze odkryli też dużo przedmiotów osobistych żołnierzy. Odkopali m.in. czaszkę w okularach. Eksperci z pracowni "Pomost" regularnie odkrywają i badają polskie i niemieckie mogiły z czasów II wojny światowej.

378 reakcji
231
65
82
Podziel się
Komentarze (82)
26-08-2021
drogowskaz
Z aliantami? Alianci to walczyli na froncie zachodnim, a Lubań atakowały i niszczyły odziały Armii Czerwonej. Związek Radziecki pod dyktaturą Stalina utrzymywał alianse z...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (82)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(82)
drogowskaz
3 lata temu
Z aliantami? Alianci to walczyli na froncie zachodnim, a Lubań atakowały i niszczyły odziały Armii Czerwonej. Związek Radziecki pod dyktaturą Stalina utrzymywał alianse z mocarstwami zachodnimi tylko dla potrzeb zwycięstwa nad Niemcami Hitlerowskimi i późniejszej polityki zagarnięciem połowy Europy. Już na Konferencji Poczdamskiej cały sojusz się posypał.
Świadomy
3 lata temu
Teraz to Niemcy a nie naziści ?
anda
3 lata temu
To Polskę wyzwolili alianci a nie ruscy? ciekawa hipoteza
dr Adrian
3 lata temu
"odkryli na przykościelnym cmentarzu kolejne pochówki" - Niebywałe, ale ciekawostka.
Krzysztof
3 lata temu
Pewnie esesmani a teraz będą im honorowe pogrzeby robić
Najnowsze komentarze (82)
Magila2227
3 lata temu
Aliantami były wszystkie państwa należące do koalicji antyhitlerowskiej
Stary
3 lata temu
12 listopada 1933 odbyły się wybory parlamentarne do Reichstagu. Wtedy NSDAP czyli Hitler zdobył 92,11% głosów. Przy frekwencji 95,3%, to znaczy, że prawie wszyscy Niemcy poparli Hitlera! Ale to nie koniec. Od samego początku do samego końca wszyscy Niemcy bezwzględnie popierali Hitlera i jego ludobójstwo.
Endi
3 lata temu
Zostawcie trupy w spokoju. Po co grzbiecie w tej glebie...
Kasia
3 lata temu
Ktoś z rodziny lokaja Merkel Donalda?:)
Karol
3 lata temu
No to się porobiło znów będzie na katolików i kościół
Misiek
3 lata temu
Sowieci szli na Lubań jak burza!!! Alianci? jacy Alianci? Może generał Paton i Montgomery?😂
Mirka
3 lata temu
I to dlatego dzis Niemcy sa PACYFISTAMI gdyz odebrali twarda i wyczerpujaca lekcje wychowawcza a Polacy nadal chcieliby MORDOWAC sie bo widac za malo im bylo totez prowokuja od rana do nocy Rosje. W Niemczech w oczach Mlodych Pokolen WSTYD byc Zolnierzem Bundeswehr a w Polsce odwrotnie to wielki HONOR i dlatego Bundeswehr chetnia zasilaja Muzulmanie ,bo wiedza ze wojny nie bedzie a co najwyzej moga ich poslac na Misje Pokojowe ale do TABOROW a nie na I Linie , staus Prawny wysoki bo to BEAMTE czyli to samo co Urzednik Panstwowy masa przywilejow w tym emerytalnych itp. a robota lekka a cwiczenai sportowe i ruch na wolnym powietrzu sluzy ZDROWIU. Z czego to wynika? Otoz Niemcy wiedza ze do mysle nia sluzy MOZG a Polacy mysla emocjami i latwo ulagaja MANIPULACJI ze strony Oszolomow w typie Rusofobicznego PARANOIKA co nadal wierza, ze 143 Miliony Rosjan moze pobic 1,3 MILIARDA NATO i zadne argumenty ich nie przekonaja bo ten SLOWIANSKI Typ tak juz ma i jest ODPORNY na rzeczowe fakty.
mar
3 lata temu
dajcie znać jak ,,Pomost'' odkryje Polskie groby!!!!!!!!!!
mar
3 lata temu
dajcie znać jak ,,Pomost'' odkryje Polskie groby!!!!!!!!!!
mar
3 lata temu
kiedy ,,Pomost''odkryje szczątki Polskich żołnierzy?
Herbatnik
3 lata temu
Ofiary tych SS mannów leżą w innych zbiorowych mogiłach bez rzeczy osobistych, jeden na drugim lub miejsca jeszcze nie odkryte. Jak na tamte czasy to jeszcze godnie byli pochowani, na pewno za zasługi. Grub przekopać, sprawdzić czy nie ma Polskich skradzionych rzeczy i Niemcy poinformować niech zabierają swoich bohaterów. Sensacje sobie zrobili z morderców.
alianci
3 lata temu
Polski opanowany w stopniu dostatecznym, ale z historii pała!
Państwo, nie
3 lata temu
róbcie bohaterów z niemieckich faszystów! To wstyd i Hańba! Nieśli śmierć i zniszczenie! Nic złego ich nie spotkało, tylko zasłużona kara!
grabarz
3 lata temu
Nieboszczyk na cmentarzu. Coś niesamowitego!
...
Następna strona