porozumienie

Wspólny start Porozumienia i PSL? Piotr Zgorzelski: to niewykluczone
3:06

Wspólny start Porozumienia i PSL? Piotr Zgorzelski: to niewykluczone

Co dalej z Porozumieniem? Czy opuści Zjednoczoną Prawicę? - pytany był w programie "Tłit" Wirtualnej Polski wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). - Moim zdaniem to jest już ten moment. Do niedawna sam nie mogłem się powstrzymać od żartowania, czy Jarosław Gowin wchodzi czy wychodzi - trudno było na ten temat dywagować. Ale dziś postulaty, które położył na stole, są warte wyjścia - stwierdził. - "Lex TVN", samorządy, zmiany podatkowe dla przedsiębiorców - to styk Porozumienia i PSL, gdzie mówimy jednym głosem. Nie przesądzam, nie mówię, nie zachęcam, nie rozkładam kładeczki dla Gowina, bo zbyt często te kładeczki były rozkładane, ale nigdy dotychczas tak konkretnie Gowin nie sformułował swoich postulatów. Moim zdaniem to jest ten moment - kontynuował Zgorzelski. Pytany, czy PSL stanie razem z Gowinem do wyborów, odparł, że "to niewykluczone". - To byłaby, moim zdaniem, bardzo dobra oferta - projekt centroprawicowego ugrupowania z Jarosławem, z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem jako liderem, z Szymonem Hołownią. Rozmawiam także bardzo poważnie z dużą liczbą samorządowców o poglądach konserwatywnych, którzy nie widzą się zapakowani ani do KO, ani do Lewicy. Tak zbudowany projekt ma sens - przekonywał wicemarszałek. - Wszystko rozegra się we wrześniu. (…) Pytanie do Gowina, czy znów podkuli ogon, czy wystawi szeroko przyłbicę i powie: wychodzę - podsumował.
Natalia Durman Natalia Durman
Ultimatum dla Kaczyńskiego. Magdalena Sroka tłumaczy
3:11

Ultimatum dla Kaczyńskiego. Magdalena Sroka tłumaczy

Wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin nie opuszcza jeszcze koalicji rządzącej. Taka decyzja zapadła w sobotę na Zarządzie Krajowym partii Porozumienie. Gowin i jego formacja postawili jednak PiS ultimatum. Dotyczy ono przede wszystkim rozwiązań podatkowych związanych z Polskim Ładem i ustawy "Lex TVN". Do kiedy PiS ma czas na realizację tych warunków? - Do tego należy dołożyć zabezpieczenie samorządów, które w wyniku Polskiego Ładu również stracą. Ich budżety, ich finanse nie będą już tak bezpieczne jak do tej pory. Dlatego ultimatum postawione PiS, abyśmy takich zmian dokonali w zapisach ustaw, aby nie uderzać drastyczną podwyżką opodatkowania dla przedsiębiorców, a z drugiej strony zabezpieczyć samorządy i co najmniej przyjąć naszą propozycję jeśli chodzi o ustawę "Lex TVN" - komentowała Magdalena Sroka (Porozumienie, KP PiS) w programie "Tłit" Wirtualnej Polski. - Podejrzewam, że podczas najbliższego posiedzenia Sejmu będziemy procedować ustawę "Lex TVN", a na wrześniowych posiedzeniach będziemy zajmować się kwestiami podatkowymi i ustawami Polskiego Ładu. Myślę więc, że wrzesień jest datą, o którą pan pyta, ponieważ nie da się jej dokładnie określić - dodała w rozmowie z Patrykiem Michalskim. - Kroki podejmowane ostatnio przez PiS trochę nas zadziwiają. Nie do końca rozumiemy kierunki, w których nasi koalicjanci idą. Uzasadnienia podejmowanych działań są równie kuriozalne, dlatego ostre nasze oświadczenie w postaci ultimatum, z którego się nie wycofamy - podkreśliła Sroka.
Natalia Durman Natalia Durman
"Lex TVN" w Sejmie. Wicerzecznik Porozumienia: Ustawa jest bez sensu, media muszą być wolne
3:41

"Lex TVN" w Sejmie. Wicerzecznik Porozumienia: Ustawa jest bez sensu, media muszą być wolne

We wtorek komisja kultury zajęła się nowelizacją do ustawy o radiofonii i telewizji, tzw. "lex TVN". – Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło swój projekt, my przedstawiliśmy swoją poprawkę – wyjaśnia Jan Strzeżek, wicerzecznik Porozumienia Jarosława Gowina. – Naszym warunkiem jest zaakceptowanie tej poprawki, która wyłącza z katalogu państw, które nie mogą w Polsce prowadzić mediów, kraje OECD. Efektem tego byłoby to, że wszystkie media obecnie funkcjonujące dalej będą mogły w Polsce być – wyjaśnia sens poprawki Porozumienia polityk. Dziennikarz zwraca uwagę, że ustawa uderza jedynie w amerykańskiego nadawcę, bo w Polsce aktualnie nie ma mediów z Rosji czy Chin. – Nasza poprawka patrzy w przyszłość. Trzeba być dalekowzrocznym. My w tym kształcie tej ustawy nie poprzemy. Poinformowaliśmy o tym wcześniej, nasze stanowisko było jasne od samego początku – podkreśla gość programu "Newsroom". Dodaje, że w ich rozumieniu media powinny pozostać wolne i niepodporządkowane przekazowi medialnemu. W rozmowie pojawił się również temat ewentualnych sankcji ze strony USA. Marek Suski, autor projektu ustawy grupy posłów PiS przekazał, że „może mu zabronią kontaktować się z chrzestną, która mieszka w Chicago, ale jakoś to przeżyje”. – Wow. Mocna rzecz. Kropka – skwitował krótko Strzeżek.
Kaczyński nieobecny na kongresie Porozumienia. Mamy komentarz wiceprezesa partii
2:45

Kaczyński nieobecny na kongresie Porozumienia. Mamy komentarz wiceprezesa partii

W niedzielę odbył się kongres Porozumienia. Prezes PiS i lider Zjednoczonej Prawicy Jarosław Kaczyński wystosował list do jego uczestników. Pismo zostało odczytane przez szefa Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztofa Sobolewskiego. Nieobecność Kaczyńskiego na uroczystości komentował w programie "Tłit" Wirtualnej Polski świeżo wybrany wiceprezes Porozumienia Michał Wypij. - Osobiście bardzo lubię i cenię Krzysztofa Sobolewskiego, więc nie byłem z tego powodu smutny. Po drugie, robiliśmy konwencję dla naszych koleżanek i kolegów, delegatów, by w końcu wybrać władze Porozumienia. Wszelka forma zaproszeń dla prezesów innych partii koalicyjnych miała wymiar grzecznościowy. Jak ktoś nie mógł lub nie chciał z tego skorzystać, jego strata - przekonywał. Na uwagę, że "Sobolewski nie klaskał", wiceprezes Porozumienia odparł: "Ale z całą pewnością się cieszył, jak usłyszał, że chcemy, żeby koalicja trwała. Oczywiście na cywilizowanych zasadach. Nie będziemy akceptować jakiejkolwiek formy agresji w stosunku do naszego środowiska". Wypij odniósł się również do faktu, że Kaczyński był obecny na kongresie Partii Republikańskiej. - To oczywiste, że jak tworzy się filię swojej własnej partii, to wypada tam być. Tak odczytujemy powstanie Partii Republikańskiej. Jako filię PiS - oznajmił.
Natalia Durman Natalia Durman
Przemysław Czarnek w ogniu krytyki. Wiceprezes Porozumienia przestrzega
2
2:21

Przemysław Czarnek w ogniu krytyki. Wiceprezes Porozumienia przestrzega

Wiceprezes Porozumienia Michał Wypij pytany był w programie "Tłit" Wirtualnej Polski, jak podoba mu się stosunek ministra edukacji Przemysława Czarnka do uczniów LGBT. - W ogóle mi się nie podoba. Brakuje mi tu wrażliwości, zwłaszcza, że są to młodzi ludzie, którzy poddani są wielu zawirowaniom emocjonalnym - odparł. - Mam wrażenie, że pan minister Czarnek jest bardziej skrajny od niektórych posłów. Minister odpowiedzialny za edukację i naukę powinien ważyć swoje słowa, bo może krzywdzić ludzi - kontynuował. Pytany, czy będzie głosował za odwołaniem ministra, podkreślił, że "dopóki tworzymy koalicję, jest umowa, że ministrów bronimy". - Jako Porozumienie bierzemy odpowiedzialność za te sfery, za które jesteśmy odpowiedzialni. Będziemy apelowali o wykazywanie się większą wrażliwością. Czy to powód do odwołania ministra Czarnka? Wydaje mi się, że nie. Ale z całą pewnością jest to powód do tego, by na ten temat bardzo poważnie porozmawiali liderzy. Bo tu brakuje przede wszystkim czystej ludzkiej wrażliwości na ewentualną krzywdę ludzką - tłumaczył Wypij. - Będziemy bronić naszych ministrów do pewnej granicy. Dziś jeszcze tej granicy minister Czarnek nie przekroczył, choć granice ludzkiej przyzwoitości w kontekście wrażliwości mocno nadwyrężył - dodał.
Natalia Durman Natalia Durman