programy
kategorie

Tajemnice wioski Ikateq

Amerykańscy lotnicy stacjonowali w Bluie East Two nieopodal wioski Ikateq w latach 1942-1947. Bluie East Two to jedna z wielu baz wojskowych USA znajdujących się na Grenlandii w trakcie II wojny światowej. Lotnicy opuszczając bazę zostawili po sobie ciężarówki, budynki pełne azbestu i ”amerykańskie kwiatki”. Rdzenni mieszkańcy tak nazwali tysiące zardzewiałych beczek. Część z nich zawiera ponad 10 tys. baryłek paliwa lotniczego. Od ponad 70 lat mało kto wiedział o toksycznych pozostałościach poza miejscową ludnością.

103 reakcje
17
46
40
Podziel się
Komentarze (40)
31-07-2020
ja
Ciekawe co nam zostawią gdy będą wyjeżdżali a kiedyś chyba będą,bo ja tak myślę,że może lepiej wyposażać naszą armię niż utrzymywać cudzą.Pakty dobre sojusze wzajemnej...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (40)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(40)
ja
4 lata temu
Ciekawe co nam zostawią gdy będą wyjeżdżali a kiedyś chyba będą,bo ja tak myślę,że może lepiej wyposażać naszą armię niż utrzymywać cudzą.Pakty dobre sojusze wzajemnej pomocy to już przerabialiśmy może należy liczyć na siebie i nieść pomoc innym byłoby to nawet opłacalne.
dziwna sprawa
4 lata temu
Amerykanie zostawili "10 tys. baryłek ołowianego paliwa lotniczego" ? I co ? I nikt sobie przez te 70 lat ich nie wziął, nie sprzedał, nie wykorzystał do czegoś ? Swoją drogą, to dziwne że wojskowi zostawili tyle paliwa (czyżby w dokumentach zabrakło informacji co zostawiają ? Paliwo, samochody i inne rzeczy ?) / Chyba że Amerykanie uciekali w popłochu z Grenlandii i dlatego tyle tego zostawili.
ggg
4 lata temu
"Ołowiane paliwo lotnicze"? Naprawdę?
Papa
4 lata temu
Teraz rozumiem czemu Trump chciał kupić Grenlandię. Chciał odzyskać stary amerykański sprzęt wojskowy i paliwo. Znając pomysły Trumpa, położenie Grenlandii nie miało większego znaczenia.
KANGUR
4 lata temu
wpuscic polakow paliwo i zlom znikna w miesiac jak nie szybciej
Najnowsze komentarze (40)
am52
4 lata temu
a czyj to jest ten wrak, Niemiecki , więc niech go sobie zabiorą.
Tomek
4 lata temu
Ludzie sami sie pchaja, zeby zlapac tego wirusa. A po jaka cholere leca na te gowniane wakacje...? Zycie nie jest tego warte..
facetzgdyni
4 lata temu
Sławomir Nitras też jechał pod prąd autostradą w Niemczech. Trzeźwości Polizei nie sprawdzała chyba bo wymachiwał przy zatrzymaniu paszportem dyplomatycznym.
Dzony
4 lata temu
Dlaczego ktos publicznie nie zapyta samego prezydenta zeby to posprzatal. A jezeli nie. To dlaczego nie?
max
4 lata temu
Oj tam oj tam...... Inupiaci ten towar w większosci zagospodarowali z pożytkiem dla siebie - i bardzo dobrze bo paliwo jest tam drogie.
tragedia
4 lata temu
a może zacznijcie się martwić tysiącami beczek iperytu na dnie Bałtyku ,bo już zaczyna zatruwać środowisko a nic z tym nie robi
Bikini
4 lata temu
dlaczego wojskowi mogą wszystko skazić i zniszczyć nie muszą się z tego nawet tłumaczyć
tedyoo
4 lata temu
no to wiemy jak będziemy wygladać ...ruskie w legnicy to bajka
Narek
4 lata temu
Amerykanie zostawili i "zasyfili" środowisko a Duńczycy dali pięniądze, żeby po władcach świata posprzątać.
takmamy
4 lata temu
Jakby zależało na ekologi a nie na zebraniu jak największej kasy, to segregacja była by pomyślana z głową np. plastik+metal, organiczne i zmieszane. A nie wymyśla się segregację na kilkadziesiąt różnych frakcji i potem się mówi że ludzie nie segregują, przy tym układzie zawsze ktoś się pomyli i wrzuci niepoprawnie. Po paru wizytach w śmietniku można się zdenerwować na ilość różnego rodzaju pojemników i przestać w ogóle się zastanawiać co do czego. Pomijam fakt że firmy odbierające i tak potem jeszcze raz segregują według własnych potrzeb
BLACK
4 lata temu
Amerykanie GO HOME
Marek
4 lata temu
za ten brak myslenia i pogon za kasa wszyscy pozdychamy. Juz nie moge sie doczekac :)
celownik
4 lata temu
gdzie stanie stopa amerykańskiego żołnierza , tam rozpacz , nędza , ból i złe wspomnienia . gorsi tylko marsjanie ?
alfabeta
4 lata temu
W tych beczkach to może i kiedyś było paliwo, ale już nie dzisiaj. Nawet na tych zdjęciach widać, że są one puste. Tyle paliwa sobie leżało i nikt go nie przywłaszczył. Myślicie, że tylko my Polacy jesteśmy tacy cwani i wiemy co z takim fantem zrobić? Inni też potrafi sobie radzić. 10 tys. baryłek paliwa, to jedynie w papierach u amerykanów jeszcze jest, ale nie w tych przeżartych rdzą beczkach.