programy
kategorie

Wrak lotniskowca na dnie Bałtyku. Historia niemieckiego Graf Zeppelin

Graf Zepelin to jedyny niemiecki lotniskowiec, który miał zostać wykorzystany podczas II wojny światowej. Nigdy jednak do tego nie doszło. Okręt zaczęto projektować już w 1934 roku, a prace nad jego wykonaniem zaczęto w 1936 roku. Jego konstrukcją zajęła się stocznia Deutsche Werker w Kolonii. Hitler nie czekał jednak z jego ukończeniem i lotniskowiec został wypuszczony na morze tuż przed wybuchem II wojny światowej, w 1938 roku. Prace nad jego dokończeniem wznowiono już podczas działań wojennych w 1941 roku. Porażki na froncie wschodnim w 1943 roku sprawiły, że naziści musieli znowu odłożyć plany na jego dokończenie, gdyż zabrakło na to funduszy. Graf Zeppelin pod koniec wojny w 1945 roku, został poważnie uszkodzony przez radziecką artylerię. 265-metrowy kolos został odholowany do Świnoujścia. Po wojnie uszkodzony okręt miał trafić do Leningradu w celach badawczych, lecz nigdy tam nie dotarł. 17 sierpnia 1947 roku potwierdzono, że okręt został zatopiony....

rozwiń
63 reakcje
22
13
28
Podziel się
Komentarze (28)
05-07-2021
Przemek NowackiCo to za artykuł, gdzie myli się Kilonię z Kolonią? To nie hejt, to fakt. Pozdrawiam.
zobacz więcej komentarzy (28)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(28)
Przemek Nowac...
3 lata temu
Co to za artykuł, gdzie myli się Kilonię z Kolonią? To nie hejt, to fakt. Pozdrawiam.
Gordon
3 lata temu
A ja się zastanawiam, do czego Kriegsmarine mogła potrzebować pojedynczego lotniskowca, biorąc pod uwagę niemieckie działania wojenne? Do działań morskich bezużyteczny, bo brak by mu było osłony i wsparcia techniczno-materiałowego. Żaden lotniskowiec nie działa "solo", a niemiecka flota nie mogłaby stworzyć zespołu-była zbyt nieliczna i zbyt rozproszona. Czyżby planowano wprowadzenie go na Don lub Wołgę i atakowanie Armii Czerwonej? Zwyczajny przerost formy nad treścią. Coś mi to przypomina.
wreszcie
3 lata temu
Macierewicz ma lotniskowiec pod Władysławowem i do tego podwodny
tede
3 lata temu
Niemcy potrzebowali 5 lat żeby wybudować lotniskowiec. Za pissu w 5 lat mamy rdzewiejącą stępkę..
Znaffffca
3 lata temu
Trochę tam jeździłem do tej Kolonii, katedra stoi, za to żadnej stoczni tam nie ma tylko Ren płynie ... za to w Kilonii ...
Najnowsze komentarze (28)
kowalski
3 lata temu
Te podwodne lotniskowce to nie jest znowu taki absurd. Japończycy coś takiego zbudowali - pięć samolotów wchodziło do specjalnie powiększonego kadłuba łodzi podwodnej. Start oczywiście po wynurzeniu oketu i zamontowaniu skrzydeł do samolotów. Amerykanie przechwycili okręt i też niestety zniszczyli... przypadek?
obserwator
3 lata temu
M.Bałtyckie z tych wszystkich wraków okrętów i statków powinni oczyścić Niemcy i Rosja bo to ich złom leży na dnie Bałtyku ,a także broń chemiczna i POzostałe niewybuchy poniemieckie,tylko że Rosja i Niemcy się do tego nie przyznająi nie kwapią do wydobycia tego złomu.
snesnon
3 lata temu
po jaką cholre te napisy na tle filmu ,które przesłaniaja połowe obrazu ? to samo jest napisane pod filmem a tan filmiku nie ma
trak
3 lata temu
a moze by tak podniesc i przetopic ?
bolo
3 lata temu
Kolonia to Köln a stocznia to Kiel
Druh Boruch
3 lata temu
No i można było wybudować lotniskowiec w Koloni, to i u nas okręty liniowe w Radomiu się wybuduje.
7654
3 lata temu
no cóż znowu wspaniałe znalezisko a świat poszedł w strone nowych technologi a nie historii
7654
3 lata temu
brawo Niemieckie fabryki wyprodukowały 26 nowych modeli BMW a w Polsce tylko historia
Kiedy
3 lata temu
to Hitler zmienił narodowość z austriackiej na Nazistowską???
Jurgen
3 lata temu
To znaczy, niemce prawie że zbudowali, a potem nie wiadomo dlaczego, oddali ten okręt nazistom, którzy sobie nie poradzili w wykończeniówką? A skąd się w niemcach wzięli naziści? Sam nie wiem.... dla wszystkiego kupiłem tojotę. Żółtki mają sporo za uszmi, ale przynajmniej nas nie mordowali, no i nie zwalają winy na nazistów.
naz
3 lata temu
to wkońcu jedyny niemiecki , a naziści nie dokończyli budowy , to jak to jest pismaki z polskojezycznych mediow ?
Jampol
3 lata temu
Zatonął wyładowany a właściwie przeładowany i źle wyważony zrabowanym sprzętem i innymi dobrami , m.in dźwigi ze stoczni które stały na pokładzie !!
A niech rani
3 lata temu
Co za bzdety ! Ilu spośród stoczniowców, którzy budowali Grafa było nazistami a ilu nie ? Wszyscy byli Niemcami !
poprawka
3 lata temu
w Kilonii, nie w Kolonii.