bDTeBPis
bDTeBPiw
bDTeBPiA
programy
kategorie
bDTeBPit

Wybuchowa niespodzianka pod Lesznem. Na miejsce wezwano saperów

Straż Leśna w lasach obok Leszna w Wielkopolsce natknęła się na nabój przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej. Nabój znajdował się w tzw. karpie, czyli starym pniu pozostałym po ścięciu drzewa. Razem z nim "mieszkała" tam kolonia mrówek. Oznaczenia wskazywały, że pocisk pochodzi z 1943 roku i wykorzystywano go w armatach przeciwlotniczych ZSRR o kalibrze 25 mm. Na miejsce wezwano oddział saperów, który zabrał pocisk na poligon i tam go zdetonował. Leśnicy zastanawiają się jednak, jakim cudem pocisk przeciwlotniczy znalazł się w pniu starego drzewa. Najprawdopodobniej znalazła go jakaś osoba z wykrywaczem metalu, wykopała i schowała w pniu, chcąc po niego wrócić. Leśnicy przypominają, że samodzielna eksploracja z wykrywaczem metalu jest nielegalna, a znalezienie starych pocisków czy bomb, należy niezwłocznie zgłosić odpowiednim służbom.

05-03-2021
113 reakcji
14
66
33
Podziel się
Komentarze (33)
05-03-2021
dnodna
Rzeczywiście dramat, saperzy, policja no i oczywiście przypomnienie , że chodzenie z wykrywaczem to duże przestępstwo, chciałoby się rzec nawet zbrodnia. Znalezisko godne...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (33)

Programy Wirtualnej Polski

bDTeBPiF
KOMENTARZE
(33)
dnodna
miesiąc temu
Rzeczywiście dramat, saperzy, policja no i oczywiście przypomnienie , że chodzenie z wykrywaczem to duże przestępstwo, chciałoby się rzec nawet zbrodnia. Znalezisko godne naszych czasów.
Redaktor
miesiąc temu
Sie nie znacie na tym jakby ten nabuj wybuch to mukby pozabijać fszystkie mrufki w tym dżefie.
Fachowcy!
miesiąc temu
Radziecka ARMATA przeciwlotnicza kalibru 25 (!!!) mm. Pocisk/nabój - wszystko jedno! Ważne, że poszukiwania są nielegalne!
bDTeBPiX
Były stary sa...
miesiąc temu
No oczywiście odbyło się to z wielką pompą, sygnały, żandarmeria na skrzyżowaniach....
Fachowcy.
miesiąc temu
Radziecka ARMATA przeciwlotnicza kalibru 25 (!!!) mm. Pocisk/nabój - wszystko jedno! Ważne, że poszukiwania są nielegalne!
Najnowsze komentarze (33)
Bolszewicy gó...
miesiąc temu
Ludzie to nie nabój , a łuska po naboje , czas obciążyć tego strażnika wszystkimi kosztami całej akcji , ja informuję że w morzu Bałtyckim całe arsenał broni się znajdują , nawet w beczkach metalowych , które rdzewieje znajdują się odpady radio aktywne , od naszych przyjaciół z dawnego ZSRR - a teraz Rosji , czas im powiedzieć by zabrali do siebie te przedmioty - to jest bomba ekologiczna , zabije całą turystykę nad morzem Bałtyckim , to trzeba zrobić natychmiast !!! Oraz trzeba zrobić blokadę dla rurociągu Nod Strim 2 i to zdecydowaną !!!
Zaratustra
miesiąc temu
Samodzielna eksploracja z wykrywaczem metalu jest nielegalna w chwili, gdy poruszamy się po stanowisku archeologicznym lub terenie prywatnym, a nie mamy na to stosownego zezwolenia... Wszystkie służby stosują oczywiście masę niedomówień by wystraszyć ludzi lubiących to hobby. Oczywiście istnieje też inny zapis o którym się nie wspomina, mianowicie o tym, że patrol saperski NIE ZAWSZE przyjeżdża na każde zgłoszenie; w wielu przypadkach dyspozytor każe zgłaszającemu... zakopać niewypał. Wszystko jest uzależnione od typu pocisku/materiału wybuchowego. Wojsko wychodzi z założenia, że np. po jeden granat moździerzowy nie warto się fatygować.
zibi34
miesiąc temu
Tyle mrówek, nie poradzą sobie.
ento
miesiąc temu
A co z mrówkami?
aqq
miesiąc temu
Media powinny czasem czytać komentarze pod ich artykułami. Bo o ile można zgodzić się, że każdy niewypał czy niewybuch jest niebezpieczny to jednak zakaz poszukiwań z wykrywaczem jest przykładem prawodawstwa PRL, kiedy to wszystko się zakazywało. Teraz można masę przepisów zrobić w inny sposób - ale nie. Nadal zakaz walnąć najłatwiej.
Rzeszowiak
miesiąc temu
Znaleźli nabój 25 mm ale wielkie halo. Przyjedźcie pod Duklę tam w lasach co 50 metrów pozostałości po walkach o przełęcz znajdziecie i to nie tylko naboje. Granaty moździerzy, pociski artyleryjskie czy czołgowe. Wiecie dlaczego drewno z lasów w okolicy Dukli żadna firma tartaczna nie chce kupować ? Drewno jest tak nadziane pociskami i odłamkami pocisków, bomb że niszczą piły tartaczne.
trw
miesiąc temu
"Samodzielna" eksploracja z wykrywaczem metalu NIE JEST NIELEGALNA. Warunki ustawy o ochronie zabytków narusza natomiast poszukiwanie zabytków przy pomocy m.in. takich urządzeń. Poszukiwanie ZABYTKÓW. Samodzielnie czy grupowo, obojętnie. Słowo "samodzielna" jest tu zbędne, no ale skoro taką myśl sformułowały matoły, to nie ma czemu się dziwić. W lesie nie wolno rozkopywać ściółki. A z detektorem można szukać np. wnyków w poszyciu.
emperor123
miesiąc temu
"samodzielna eksploracja z wykrywaczem metalu jest nielegalna, a znalezienie starych pocisków czy bomb, należy niezwłocznie zgłosić odpowiednim służbom." To znaczy, osoba ma sama się do was zgłosić żeby zostać ukaranym?! To trzeba być m*sochistą!!!! Wy nicponie ...
bDTeBPiP
sdfr
miesiąc temu
jakaś kpina!! Co to ma być? Przedszkolaki montują tu materiał wideo??
X-Y-Z
miesiąc temu
Do czego oni strzelali z 25 mm armat - do wróbli ???
Janek
miesiąc temu
Ja tam na razie widze tylko łuskę...
skorek
miesiąc temu
Do redaktora.Jaką szkołę i gdzie kończyłeś redaktorku?
put-in
miesiąc temu
A ja myślałem, że to zdjęcie z drona przedstawiające hipopotamy na Syberii.
sarmat
miesiąc temu
to mrówki zadzwonily bo ten kaliber im zagrazal
bDTeBPjr
bDTeBPiy
bDTeBPjy
bDTeBPjz