programy
kategorie

Z tlenem na Marsie dzieje się coś dziwnego. Naukowcy nie potrafią tego wyjaśnić

Tajemniczy skok zawartości tlenu w atmosferze Marsa, a dokładnie w kraterze Gale, wykrył łazik Curiosity. Z danych wynika, że w miesiącach letnich ilość tlenu w kraterze wzrasta o ponad 30 procent. W miarę upływu czasu ilość tlenu maleje, by w zimie spaść nawet poniżej oczekiwanych wartości. NASA przyznaje, że nie wie, co powoduje dziwne skoki w ilości tlenu. Planetolog Melissa Trainer tłumaczy: "Staramy się to wyjaśnić. Fakt, że zachowanie tlenu nie powtarza się idealnie co sezon, powoduje, że myślimy, iż nie jest to problem dynamiki atmosfery.". Badacze twierdzą jednak, że to odkrycie może być powiązane z zachowaniem innego gazu - metanu. Ilość metanu w atmosferze Marsa również gwałtowanie wzrastała w miesiącach letnich, nawet o 60 prococent. Wstępna teoria wyjaśniająca te odkrycia mówi, iż tlen i metan są produkowane przez drobnoustroje. W poszukiwaniu rozwiązania tej zagadki NASA zamierza dokładnie przeanalizować górne warstwy gleby Marsa.
15-11-2019
165 reakcji
53
24
88
Podziel się
Komentarze (88)
15-11-2019
koloPokazuja jak jedzie łazik a kto go obok filmuje???
zobacz więcej komentarzy (88)
Napisz komentarz
15-11-2019

koloPokazuja jak jedzie łazik a kto go obok filmuje???

15-11-2019

SC IIŁazik jedzie a filmuje go CIA ono każdego filmuje ''hehe'' Paranoja'' jeszcze oni tam zergów znajdą i będzie przypałł

15-11-2019

chomikosBylim ze szwagrem na Marsie pospawać takie konstrukcje pod panele słoneczne i nam butla z tlenem spadła z Żuka to się pewnie ulatnia!

Rozwiń komentarze (60)