programy
kategorie

Zapomniane przez ponad 100 lat. Niezwykłe odkrycie w Rudzie Raciborskiej

Zapomniane na ponad 100 miejsce katastrofy niemieckiego samolotu Zeppelin Staaken odkryli entuzjaści ze Śląskiej Grupy Eksploracyjnej. Po miesiącach analiz raportów i dokumentów ustalono, że samolot musiał spaść w lesie w okolicach Rudy Raciborskiej. Przeczesywanie lasu było długie i żmudne, jednak wreszcie się opłaciło. Uwagę eksploratorów zwrócił dziwny pagórek, w którym znaleźli aluminium, carskie guziki oraz tabliczkę z samolotu. ŚGE planuje teraz upamiętnić miejsce katastrofy, stawiając tam tablicę informacyjną, informującą o tych tragicznych wydarzeniach z 1919 roku.

21-10-2020
62 reakcje
31
11
20
Podziel się
Komentarze (20)
02-11-2020
bolescarskie byla Rosja a Prusy byly cesarskie oj jacy ci redaktorzy malo wyszkoleni
zobacz więcej komentarzy (20)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(20)
boles
3 lata temu
carskie byla Rosja a Prusy byly cesarskie oj jacy ci redaktorzy malo wyszkoleni
Lord Vader
3 lata temu
Taka blaszka z danymi samolotu nazywa się "tabliczka znamionowa".
Dokładny
3 lata temu
W informacji brakuje "lat", a guziki z mundurów są cesarskie, a nie carskie.
Komar
3 lata temu
To nie jest tabliczka z danymi samolotu. To jest tabliczka ze zbiornika oleju o pojemności 42 litry.
muflon
3 lata temu
jakie nauczanie takie artykuły- 0 wiedzy historycznej.
Najnowsze komentarze (20)
Greg
3 lata temu
ALE W LESIE NIE MOZNA KOPAĆ ANI CHODZIC Z WYKRYWACZEM METALI.
Piotr Szuber
3 lata temu
1919 rok nie ma ani carskich zolnierzy ani cesarskich. Car abdykowal w 1917 a cesarz prus 1918 i cesarz austrii tez. Tabliczka znamionowa informuje ze jest to zbiornik oleju o pojemnosci 42 l. wyprodukowany w zaladach Zeppelin w Staaken (dzisiejsza czesc dzielnicy Spandau w Berlinie). To tyle w tej kwestii a ow redaktor i ci tzw. historycy poszukiwacze niech sie doucza.
burmistrz
3 lata temu
W Rudach w gminie Kuźnia Raciborska.
Miejscowy
3 lata temu
Szanowny autorze ! Powyższe znalezisko miało miejsce w okolicach miejscowości Kuźnia Raciborska, Rudy i Ruda Kozielska. Miejscowość Ruda Raciborska nie istnieje.
qwer
3 lata temu
Dla ``wszechwiedzącego`` autora ! Pokazana tabliczka - Tabliczka znamionowa ZBIORNIKA OLEJU o poj. 42 litry, a guziki mogły być tylko CESARSKIE ! - ale po za tym to bardzo dobrze !
mar
3 lata temu
Hitlerowi też postawicie tabliczkę?
łowcabaranów
3 lata temu
To że samolot był niemiecki, nie oznaczało wcale, ze na pokładzie nie mogli przebywać carscy żołnierze. Zacznij chłopczyku troszkę lepiej główką ruszać, bo jak na razie, to bardzo ograniczone ruchy, a wiedza jeszcze bardziej.
keiserr
3 lata temu
Zal chwyta za serce-kiedy czyta sie takie rzeczy-przy takim pisaniu matura by poszla sie j....c a o studiach nie ma mowy-chwalebni redaktorzysci-BRAWO.
ambroży
3 lata temu
wsio rawno carskie czy cesarskie i to zbrodniarze i okupanci i tamci rownież jedni z zachodu inni ze wschodu teraz mamy przyjacioł zza wielkiej wody to tez okupanci
4444
3 lata temu
A czy Niemcy w 1919 roku były cesarstwem?
4444
3 lata temu
A czy Niemcy w 1919 były cesarstwem?
Domino
3 lata temu
Za kilka, kilkanaście lat będziecie stawiać krzyże gdzie zginęli żołnierze Waffen SS czy nawet Wermachtu? Zaczęła się moda na zapominanie komu zawdzięczamy ponad 120 lat niebytu.
atx
3 lata temu
na tym świecie już nie ma normalnych ludzi, wg wp wszyscy są "w szoku", "osłupieni", "zaskoczeni" i podobni, tylko treści nie ma same chwytliwe tytuły
muflon
3 lata temu
jakie nauczanie takie artykuły- 0 wiedzy historycznej.