bEDFtQBg
bEDFtQBk
bEDFtQBo
programy
kategorie
bEDFtQBh

Cmentarz pod parkingiem. Odkryli średniowieczne tajemnice

Średniowieczny cmentarz odkryty pod berlińskim parkingiem ukazuje brutalne życie mieszkańców. Konflikty, choroby i zła dieta - to cechy widoczne na kościach w odkrytych tu grobach. Spośród 3,7 tys. szkieletów, blisko połowa pochodzi z lat 1047-1299, kiedy powstała stolica Niemiec. Niektóre szczątki mężczyzn wykazują brutalne oznaki uszkodzenia bronią. U dzieci wykryto krzywicę i szkorbut, spowodowane niedoborem witamin. Szczątki trzech zamożnych mężczyzn ze śladami toporów na głowie znaleziono w drewnianej skrzyni. Jedno z dzieci było pochowane w mocno zniekształconej pozycji, co może sugerować obecność tężca w mieście. Prace prowadzono przy Petriplatz i dawnym kościele św. Piotra. Wieki temu znajdowało się tu średniowieczne miasto Cölln, które zapoczątkowało Berlin.

38 reakcji
11
5
22
Podziel się
Komentarze (22)
26-05-2020
Bretan
Tereny te należały do słowiańskich plemion połabskich. Najsławniejszym władcą był Jaksa z Kopanicy (obecnie dzielnica Berlina Kopenick). Także Brandenburg (Brenna) był...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (22)

Programy Wirtualnej Polski

bEDFtQBt
KOMENTARZE
(22)
Bretan
rok temu
Tereny te należały do słowiańskich plemion połabskich. Najsławniejszym władcą był Jaksa z Kopanicy (obecnie dzielnica Berlina Kopenick). Także Brandenburg (Brenna) był miastem Słowian.
elo
rok temu
nie chce tu stresować uśmiechniętych europejczyków ale Berlin to był słowiański gród. Sami Niemcy to wreszcie przyznali. Poszukajcie.
wyliniały koc...
rok temu
Tak, tak, ale widzę, że w żuchwach i szczękach tych ludzi jest o wiele więcej zębów niż u niejednego Polaka. Za czasów realnego socjalizmu poziom uzębienia była znacznie wyższy niż obecnie. Zapytam się dlaczego? Może szkodzi nam zawartość mięsa w mięsie?
bEDFtQBL
aaaa!
rok temu
Uwaga, redaktor specjalista od tytułów ma dyżur! Osłupiejemy wszyscy lub zdębiejemy, a także opadną nam szczęki!
stefan70
rok temu
młodzi ludzie wszystkie zęby zdrowe :D w tamtych czasach to dentysta o ile był ktoś taki pewnie tylko rwał zęby
Najnowsze komentarze (22)
oxox
rok temu
Po co te napisy na filmie, skoro pod filmem, jest wszystko opisane. Wkurzajace !!!
Borus
rok temu
Widzicie w Niemczech też kiedyś było zle.
Lech
rok temu
Przypominam ,że Berlin był pierwotnie zachodniosłowiańskim Bralinem. Obecny Berlin jest bardzo rozległym miastem ,które wchłonęło w swoje granice również i inne zachodniosłowiańskie osady. Berlińska dzielnica Kopenick znajduje się w miejscu zachodniosłowiańskiego grodu Kopnik księcia Jaksy władcy lechickiego plemienia Stodoran ,który uznał się wasalem i lennikiem księcia zwierzchniego Polski (dzielnicowej) Bolesława Kędzierzawego. Jaksa prowadził długotrwałe i zacięte walki z Niemcami o zachodniosłowiańską twierdzę Brenna (obecnie Brandenburg na zachód od Berlina) i odbił ją z rąk Niemców dzięki polskiemu wsparciu. Dzielnica Neu-Kolln wyrosła z zachodniosłowiańskiej osady Kolno ,natomiast berlińska dzielnica Spandau to wcześniejszy zachodniosłowiański gród Spandawa o kilka wieków starszy od samego Berlina. PS Nazwa berlińskiej dzielnicy Pankow również brzmi dosyć swojsko...
Słowianin
rok temu
Hmm. Szczątki ludzkie ze śladami cięć toporem czy inna bronią. Rok 1038 to powstanie ludowe w Polsce przeciwko kościołowi. Ponoć pogoniliśmy księży i biskupów na zachód. Powstanie stłumili nasi włodarze przy pomocy braci Niemców. Wszak mieli w tym interes bo w większości biskupi w Polsce byli Niemcami.
OTO PRAWDA
rok temu
NIEMCY TO SZTUCZNY KRAJ I NARÓD - TO RDZENNE POLSKIE ZIEMIE - GDZIE UCIEKINIERZY Z KRAJU WIKINGÓW (PRZESTĘPCY) BEZPRAWNIE OSIEDLALI SIĘ I MORDOWALI TUBYLCZĄ LUDNOŚĆPOLSKĄ. - Z WIKINGÓW ROBILI SIĘ KRZYŻAKAMI, GERMANAMI,PRUSAKAMI,NIEMCAMI.
HerrFlick
rok temu
W tych latach na tych terenach zamieszkiwali Słowianie, a konkretnie Szprewianie. To ich Albrecht Niedźwiedź wymordował. Teraz w Berlinie można kupić pluszowe maskotki misiów. Takich pluszowych Albrechcików.
hahaha...
rok temu
Ale maja lepsze zeby niz pisowcy teraz.
asd
rok temu
W tamtym okresie była jeszcze Słowianka osada i odpierała ataki krucjat na tamte ziemie.
bEDFtQBD
Michał
rok temu
Zła dieta? ten Truposz ma lepsze zęby po tylu latach niż ja dzisiaj i wiecznie leczone na czas.
elo
rok temu
nie chce tu stresować uśmiechniętych europejczyków ale Berlin to był słowiański gród. Sami Niemcy to wreszcie przyznali. Poszukajcie.
AS
rok temu
Nie mieli cukierków i czekoladek !!! Do tego żyli dosyć krótko.
Jony Kapusta
rok temu
Złapali się za głowy . Wątpie , wymysł redaktorka WP
histo
rok temu
Anglicy kilka lat temu , przy budowie parkingu ,,znaleźli" swojego króla ….. i wreszcze po kilkuset latach zrobili mu królewski pogrzeb....
???
rok temu
Obecność tężca w mieście?
bEDFtQCf
bEDFtQBm
bEDFtQCm
bEDFtQCn