programy
kategorie

Cmentarz pod parkingiem. Odkryli średniowieczne tajemnice

Średniowieczny cmentarz odkryty pod berlińskim parkingiem ukazuje brutalne życie mieszkańców. Konflikty, choroby i zła dieta - to cechy widoczne na kościach w odkrytych tu grobach. Spośród 3,7 tys. szkieletów, blisko połowa pochodzi z lat 1047-1299, kiedy powstała stolica Niemiec. Niektóre szczątki mężczyzn wykazują brutalne oznaki uszkodzenia bronią. U dzieci wykryto krzywicę i szkorbut, spowodowane niedoborem witamin. Szczątki trzech zamożnych mężczyzn ze śladami toporów na głowie znaleziono w drewnianej skrzyni. Jedno z dzieci było pochowane w mocno zniekształconej pozycji, co może sugerować obecność tężca w mieście. Prace prowadzono przy Petriplatz i dawnym kościele św. Piotra. Wieki temu znajdowało się tu średniowieczne miasto Cölln, które zapoczątkowało Berlin.

38 reakcji
11
5
22
Podziel się
Komentarze (22)
26-05-2020
Bretan
Tereny te należały do słowiańskich plemion połabskich. Najsławniejszym władcą był Jaksa z Kopanicy (obecnie dzielnica Berlina Kopenick). Także Brandenburg (Brenna) był...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (22)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(22)
Bretan
4 lata temu
Tereny te należały do słowiańskich plemion połabskich. Najsławniejszym władcą był Jaksa z Kopanicy (obecnie dzielnica Berlina Kopenick). Także Brandenburg (Brenna) był miastem Słowian.
elo
4 lata temu
nie chce tu stresować uśmiechniętych europejczyków ale Berlin to był słowiański gród. Sami Niemcy to wreszcie przyznali. Poszukajcie.
wyliniały koc...
4 lata temu
Tak, tak, ale widzę, że w żuchwach i szczękach tych ludzi jest o wiele więcej zębów niż u niejednego Polaka. Za czasów realnego socjalizmu poziom uzębienia była znacznie wyższy niż obecnie. Zapytam się dlaczego? Może szkodzi nam zawartość mięsa w mięsie?
aaaa!
4 lata temu
Uwaga, redaktor specjalista od tytułów ma dyżur! Osłupiejemy wszyscy lub zdębiejemy, a także opadną nam szczęki!
stefan70
4 lata temu
młodzi ludzie wszystkie zęby zdrowe :D w tamtych czasach to dentysta o ile był ktoś taki pewnie tylko rwał zęby
Najnowsze komentarze (22)
oxox
4 lata temu
Po co te napisy na filmie, skoro pod filmem, jest wszystko opisane. Wkurzajace !!!
Borus
4 lata temu
Widzicie w Niemczech też kiedyś było zle.
Lech
4 lata temu
Przypominam ,że Berlin był pierwotnie zachodniosłowiańskim Bralinem. Obecny Berlin jest bardzo rozległym miastem ,które wchłonęło w swoje granice również i inne zachodniosłowiańskie osady. Berlińska dzielnica Kopenick znajduje się w miejscu zachodniosłowiańskiego grodu Kopnik księcia Jaksy władcy lechickiego plemienia Stodoran ,który uznał się wasalem i lennikiem księcia zwierzchniego Polski (dzielnicowej) Bolesława Kędzierzawego. Jaksa prowadził długotrwałe i zacięte walki z Niemcami o zachodniosłowiańską twierdzę Brenna (obecnie Brandenburg na zachód od Berlina) i odbił ją z rąk Niemców dzięki polskiemu wsparciu. Dzielnica Neu-Kolln wyrosła z zachodniosłowiańskiej osady Kolno ,natomiast berlińska dzielnica Spandau to wcześniejszy zachodniosłowiański gród Spandawa o kilka wieków starszy od samego Berlina. PS Nazwa berlińskiej dzielnicy Pankow również brzmi dosyć swojsko...
Słowianin
4 lata temu
Hmm. Szczątki ludzkie ze śladami cięć toporem czy inna bronią. Rok 1038 to powstanie ludowe w Polsce przeciwko kościołowi. Ponoć pogoniliśmy księży i biskupów na zachód. Powstanie stłumili nasi włodarze przy pomocy braci Niemców. Wszak mieli w tym interes bo w większości biskupi w Polsce byli Niemcami.
OTO PRAWDA
4 lata temu
NIEMCY TO SZTUCZNY KRAJ I NARÓD - TO RDZENNE POLSKIE ZIEMIE - GDZIE UCIEKINIERZY Z KRAJU WIKINGÓW (PRZESTĘPCY) BEZPRAWNIE OSIEDLALI SIĘ I MORDOWALI TUBYLCZĄ LUDNOŚĆPOLSKĄ. - Z WIKINGÓW ROBILI SIĘ KRZYŻAKAMI, GERMANAMI,PRUSAKAMI,NIEMCAMI.
HerrFlick
4 lata temu
W tych latach na tych terenach zamieszkiwali Słowianie, a konkretnie Szprewianie. To ich Albrecht Niedźwiedź wymordował. Teraz w Berlinie można kupić pluszowe maskotki misiów. Takich pluszowych Albrechcików.
hahaha...
4 lata temu
Ale maja lepsze zeby niz pisowcy teraz.
asd
4 lata temu
W tamtym okresie była jeszcze Słowianka osada i odpierała ataki krucjat na tamte ziemie.
Michał
4 lata temu
Zła dieta? ten Truposz ma lepsze zęby po tylu latach niż ja dzisiaj i wiecznie leczone na czas.
elo
4 lata temu
nie chce tu stresować uśmiechniętych europejczyków ale Berlin to był słowiański gród. Sami Niemcy to wreszcie przyznali. Poszukajcie.
AS
4 lata temu
Nie mieli cukierków i czekoladek !!! Do tego żyli dosyć krótko.
Jony Kapusta
4 lata temu
Złapali się za głowy . Wątpie , wymysł redaktorka WP
histo
4 lata temu
Anglicy kilka lat temu , przy budowie parkingu ,,znaleźli" swojego króla ….. i wreszcze po kilkuset latach zrobili mu królewski pogrzeb....
???
4 lata temu
Obecność tężca w mieście?