programy
kategorie

Egipskie trumny. Sensacja archeologiczna sprzed 2,5 tys. lat

Archeolodzy z Egiptu mówią o prawdziwej sensacji. Właśnie pochwalili się kolejnym odkryciem. Władze Egiptu zaprezentowały ponad 100 sarkofagów, które odkryto w słynnej nekropolii faraonów w Sakkarze. Przy piramidzie na głębokości ok. 12 metrów odkryto drewniane trumny, posągi i maski pogrzebowe, które liczą co najmniej 2,5 tys. lat. To największe i najnowsze odkrycie w tym roku. Trumny są w idealnym stanie - zapieczętowane, drewniane, bogato zdobione. Część z nich z mumiami. Eksperci ekscytują się odkryciem, bo znalezione sarkofagi są w idealnym stanie. Widać po nich, że należały do ludzi zamożnych, o wyższej randze. Cenne znaleziska trafią do budowanego Wielkiego Muzeum Egipskiego, gdzie mają być prezentowane od 2021 r. Jego otwarcie planowane w tym roku opóźniła pandemia koronawirusa.

16-11-2020
141 reakcji
95
19
27
Podziel się
Komentarze (27)
16-11-2020
AnaBezczeszczenie cmentarzy jest ohydne, ograbianie mumii też.
zobacz więcej komentarzy (27)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(27)
Ana
3 lata temu
Bezczeszczenie cmentarzy jest ohydne, ograbianie mumii też.
Prawda
3 lata temu
Leżały sobie 2500 lat w stanie idealnym. Teraz zostaną otwarte, zwłoki bezczeszczone - tak dokładnie, bo przecież wtedy prawo było inne. A to, że teraz jakiś sędzia zezwoli to inna sprawa. Ciekawe ile przetrwają w naszych czasach w takim stanie. 10, no może 20 lat?
xxx
3 lata temu
Kto z nas życzył by7 sobie żeby jego ciało pośmierci zdobiło muzeum itp ? Uważam ze powinniśmy szanować zwyczaje wszystkich ludzi i niech zostaną tam gdzie sa pochowani w takim samym stanie a nie pokazówka dla innych ......
Archeolog
3 lata temu
Archeolog to najlepszy kandydat na męża, bo im żona starsza tym bardziej się nią interesuje. :)
ach
3 lata temu
Mnie przeraża to, że archeolodzy mogą tak sobie grzebać w mumiach. To obrzydliwe...
Najnowsze komentarze (27)
CCCP
3 lata temu
TE BREDNIE POKAZUJCIE DZIECIOM W PRZEDSZKOLU TAKIE ŚWIEŻUTKIE DRZEWO I ŚWIEŻE MALUNKI NIE WYBLAKŁE KOLORY NIKT WAM TO NIE UWIERZY
Władcy Móch
3 lata temu
Gdy otworzą te sarkofagi i wydostaną się na zewnątrz wszystkie bakterie, wirusy i grzyby to covid przy tym to pikuś😆
6JD9
3 lata temu
To teraz jak otworzyli te sarkofagi to jak teraz będzie epidemia hm...?
aalah
3 lata temu
oby klątwa spadła na plądrowników
senior
3 lata temu
do ana ! rodzi się pytanie, dlaczego żyli ponad stan,tak bogato?nie ma co żałować ludzi bogatych ,którzy przedwcześnie umrą , bo to z natury to lichwiarze,jak np. żydzi, finansiści,bankierzy ludzie z natury chciwi,którzy w wyimaginowanym pośmiertnym życiu chcieliby żyć nadal wygodnie w otoczeniu sług ,niewolników a przecież srebrem każdego narodu są tylko ludzie mądrzy,uczeni i uczących analfabetów i szerzących oświatę i wiedzę,która pozwoli ludzkości zdobywać kosmos. dla takiego chytrego lichwiarza,bankiera,finansisty ,jakich jest tysiące w usa,izraelu ,czy władcy,tyrana śmierć jest nieporozumieniem,abstrakcją zdumieniem wyrytym na twarzy po śmierci.to korporacje przyczyniają się do nędzy i śmierci milionów ludzi ,czego przykładem jest skandal z wtc, czy wirusem zawleczonym przez służby specjalne do chin przez usa. teraz chcą szczepionek ,które w efekcie mogą w przyszłości zabić kolejne pokolenia udając pomoc a w gruncie rzeczy zarobić na naiwnych ludziach po skorumpowaniu rządów w europie wschodniej i mass mediów na świecie.
Archeolog
3 lata temu
Archeolog to najlepszy kandydat na męża, bo im żona starsza tym bardziej się nią interesuje. :)
25tysiecylat
3 lata temu
To co zobaczą po przylocie dawni ziemianie z Oriona to w pył tych barbarzyńców zmiotą z planety. Co 70 lat przylatują i teraz ten dzień się zbliża .
zdegustowany
3 lata temu
Obrońcy grobów trochę pie.icie. Po was nie zostanie nawet kawałek trumny więc nikt was nie będzie bezcześcił.
sdf4556
3 lata temu
TO NIE JEST DOBRY ROK NA TAKIE ODKRYCIA! JESZCZE OKAŻE SIĘ, ŻE WYSZŁA NOWA CHOROBA FARAONA i będzie...
czym się
3 lata temu
różni wykopanie Mumii od Australopithecus'a
Masakra
3 lata temu
Kolejny wirus za 3..2..1..
Zenon
3 lata temu
Pytanie do wpisu: Cześć z nich zawiera mumie - to co zawierają pozostałe ?
MM1
3 lata temu
Dotychczasowa powierzchnia cmentarzy wynosiłaby około 40 milionów km2. Gdyby nie było recyklingu to nie mielibyśmy przestrzeni życiowej
sensacja
3 lata temu
ciekawe w jakim czasie piasek pustyni zasypał by piramidy gdyby nie było tam ludzi dbających o te relikty . wiemy że piramidy i swinksa już co najmniej dwa razy odkopywano. Te intrygujące budowle rozpalały już wcześniej wyobraźnie ludzi dlaczego? czy nastąpiło aż tak duże zacofanie myśli technicznej? Ciekawe co kryją jeszcze piaski pustyni?