bGzxQgbU
bGzxQgbY
bGzxQgcc
programy
kategorie
bGzxQgbV

Egipskie zaginione miasto. Sensacja odkryta na pustyni

Egipscy archeolodzy ogłosili odkrycie 3500-letniego, zaginionego miasta, które zbudował dziadek Tutanchamona I. Odkrycia dokonano na terenach dzisiejszego Luksoru, miasta w środkowym Egipcie. Aten, bo tak brzmiała nazwa odkrytego miasta, zbudował faraon Amenhotep III i miała to być stolica jego królestwa oraz miejsce jego pochówku. Starożytnej miejscowości poszukiwano bezskutecznie przez lata, dopiero wyprawa archeologiczna wybitnego egiptologa, Zahiego Hawassa, pozwoliła na wydobycie z piasków pustyni tego odkrycia. Wykopaliska odsłoniły całe dzielnice miasta, wraz z takimi budynkami jak piekarnia czy warsztaty oraz miejsca pochówków i przedmioty należące do mieszkańców. Eksperci na całym świecie są tym odkryciem bardzo podekscytowani, niektórzy nazywają ją nawet największą sensacją archeologiczną od czasów otworzenia grobu Tutanchamona.

09-04-2021
137 reakcji
74
27
36
Podziel się
bGzxQgbX
Komentarze (36)
09-04-2021
de mon
O tym wielkim uczonym zdania są podzielone. Podobno okrada innych z ich osiągnięć naukowych oraz jest wielkim hamulcowym w zakresie odkryć. Tam gdzie on nie może się...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (36)

Programy Wirtualnej Polski

bGzxQgch
KOMENTARZE
(36)
de mon
2 lata temu
O tym wielkim uczonym zdania są podzielone. Podobno okrada innych z ich osiągnięć naukowych oraz jest wielkim hamulcowym w zakresie odkryć. Tam gdzie on nie może się przypisać do sukcesu to jest to wstrzymywane.
pawel
2 lata temu
no i te Egipcjany tymi kamiennymi młotkami wykuli korytarze w piramidach ??? a że nie ma tam sadzy to insza inszość...
fen
2 lata temu
Historia jest zaklamana, a prawda jest blokowana. Wszystko co jest niewygodne dla egiptologow jest blokowane
bGzxQgcz
Profesor
2 lata temu
Wielki, wielki hamulcowy, Od co najmniej 40 lat blokuje wszelkie badania dotyczące piramid i ich okolic,
ddd
2 lata temu
Hawass to postać co najmniej kontrowersyjna - więcej egiptologii zaszkodził niż pomógł
Najnowsze komentarze (36)
jasio
2 lata temu
Kurcze, gdyby to w Polsce za czasów BC z kamienia budowano a nie drewna to do dzisiaj zamki z przed 5000 lat by stały. No cóż, nasze dziady w kamieniu dłubać nie musieli. Na jakiejś tam pustyni nie żyli a lasów było dostatek.
Hor-Achte
2 lata temu
Hawass? Od wielu lat blokował wszelkie mądre projekty . Hamulcowy stał się bardziej sławny .
TU TEN HAMON
2 lata temu
Hawass to (nie)zwykły .psychopata i .przestępca*, który w każdym innym kraju już dawno by siedział za kratami. Cóż, może kiedyś się narazi komuś mocniejszemu niż on i wtedy *"PREZENTY" wykopane na pustyni już go NIE OCHRONIĄ :))
Egon
2 lata temu
Największa zagadka, a zarazem sensacja kryje się pod sfinksem. Pod jego prawą łapą znajduje się wejście do podziemnych pomieszczeń na 10 000 ludzi, gdzie znajduje się cała historia, kto, kiedy i jak budował piramidy, ale Zahii Hawas wyrzucił wszystkich międzynarodowych badaczy, bo wyszłaby prawda o budowniczych, która wielu rządzącym nie jest na rękę.
Egon
2 lata temu
Zahii Hawas to fałszerz historii
JARO TO NAPRA...
2 lata temu
Coraz bardziej mnie drażnią te nad pazerne reklamy puszczane do każdego filmiku czy to tu, czy w telewizji, oby PIS dowalił tak od serca podatek do budżetu od każdej reklamy będzie na 500 +
Ptolomeusz
2 lata temu
Hawass to taki Kaczyński egiptologii.
Nim
2 lata temu
Piramidy liczą sobie co najmniej kilkanaście tysięcy lat . Zostały zbudowane przez przedpotopową cywilizację stojącą na wysokim poziomie.
bGzxQgcr
dudryss
2 lata temu
Znowu jakis cwaniak przez 30 lat badal pustynie i kasowal ogromne pieniadze,tylko po to zeby za kilka miesiecy napisac ze to byla calkiem inna historia-zenada....i naiwnosc ludzka.
Anty-Termit
2 lata temu
Zahi Hawass znany jst przede wszystkim z zakłamywania starożytnej historii, w imię poprawności politycznej.
Czopek
2 lata temu
Niech zażyją Iladian, to podniecenie minie.
stach
2 lata temu
Mnie natomiast fascynuje jedna wielka tajemnica: w jaki sposób wzniesiono te obiekty, zwłaszcza piramidy? Bo na pewno nie za pomocą wielokrążków i lin, kołowrotów, podnoszenia elementów z poziomu na wyższy poziom, przemieszczania na prostych saniach .......
Beata
2 lata temu
Czy to ten sam Egipt gdzie Kaczynski obiecał wysłać każdego emeryta na wczasy?
0o)
2 lata temu
faraon zbudował ...czy na pewno ????? Raczej rękoma niewolników podobnie jak inni tyrani budowali biedotą pańszczyznami oni mieli pulche dłonie nic nie wypracowane czy tak było czy raczej smi tyrani zakasali rękawy i budowali ...jak myślicie?
bGzxQgcT
bGzxQgca
bGzxQgda
bGzxQgdb