bEEIglmI
bEEIglmM
bEEIglmQ
programy
kategorie
bEEIglmJ

Inwazja, która nie miała miejsca. Naukowcy obalają popularną teorię o historii starożytnego Egiptu

Według starożytnych tekstów, około 3600 lat temu północny Egipt najechał azjatycki naród Hyksosów. Jednak badania egipskich archeologów ustaliły, że nigdy nie doszło do żadnej inwazji barbarzyńców. Naukowcy przebadali ludzkie szczątki ze starożytnego miasta Hyksos, około 120 km od Kairu. Badanie izotopowe ilości strontu w szczątkach, ujawniło, że Hyksosi żyli w Egipcie na całe pokolenia przed ich rzekomą "inwazją". Naukowcy doszli do wniosku, że przed 3600 laty musiało dojść do powstania, z powodu którego północny Egipt został oderwany, a władcy zostali przegnani w dół rzeki. Dodatkowo, nigdzie nie pozostały ślady wielkiej bitwy, do jakiej musiałoby dojść w przypadku inwazji.

67 reakcji
15
21
31
Podziel się
Komentarze (31)
17-07-2020
J23
Za bardzo nie wiem jak wyglądał Egipt w tamtych czasach , ale jeżeli został oderwany Egipt północny, to władcy Egiptu zostali zepchnięci na południe, czyli w górę Nilu bo...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (31)

Programy Wirtualnej Polski

bEEIglmV
KOMENTARZE
(31)
J23
rok temu
Za bardzo nie wiem jak wyglądał Egipt w tamtych czasach , ale jeżeli został oderwany Egipt północny, to władcy Egiptu zostali zepchnięci na południe, czyli w górę Nilu bo nil płynie mniej więcej z południa na północ.
Rafa
rok temu
Słabe te argumenty : 1. W Polsce też żyli Niemcy przed 1939 rokiem, co nie kłuci się z ich napaścią na nasz kraj i rozpoczęciem II wojny. 2. Nie widać śladów wielkiej bitwy ? Poważnie ? Po 3600 latach ? 3. Stwierdzenie, że faraon musiał uciekać w dół rzeki jest słabe. Utopiłby się w Morzu Śródziemnym. Jeśli uciekał to w górę rzeki.
Ola
rok temu
Niczego nie obalają bo jak niby może obalić nie mając żadnego dowodu. Nie znaleziono zabitych w bitwie, a co mieli tak dalej leżeć przez tyle lat i czekać na tego naukowca. Widocznie to jakiś młody naukowiec co jak nie pomaca to nie uwierzy.
bEEIglnn
adam
rok temu
Taktyka tworzenia historii stosowana do dziś - u nas już zaczynają mówić, że mały z bratem pokonał komunę. Mimo, że nawet do Solidarności sie nie zapisał ze strachu.
mojszer
rok temu
To jest normalka wśród naukowców, nasi dla odmiany próbują nam wmówić ,że Słowianie przybyli na nasze tereny w VIII wieku naszej ery, natomiast genetycy udowodnili,że jesteśmy autochtonami od około 12 tysięcy lat.
Najnowsze komentarze (31)
Zawoj
rok temu
mnie zastanwia że Dzieci uczone są starożytnego Rzymu, Grecji , Egiptu ect. A nic nie ma o czasach Polan , Lechitów sprzed chrztu Polski. Tak jakby nasze ziemie były niezamieszkałą doliną !
naukowcy to ś...
rok temu
jak to jest, ze nie wiedzą czy bedzie deszcz po południu a wiedza co było 3 600 lat temu i co bedzie za 5 mln lat.? Pomijam fakt taki , miało to miesce na jkimś sympozjum kiędzynarodowym, ze przysiegali sie wszyscy zgodnie naukowcy ze jest 11 wymiarów, az to nagle krórys z nich jakieś 3 lata temu powiedział ze jest 23 i wszyscy sie zgodzili .
bbbbbbb
rok temu
ja z doswiadczenia wiem ze propaganda dziala cuda w zakladzie gdzi bylem zatrudniony mogles nic nie potrafic bylebys duzo i dobrze gadal o sobie
faraonpies
rok temu
czytać biblie to fakt Mojżesz kontra faraon i tyle RESZTA ATRAPY
dff
rok temu
a wiecie ze egipcjanie wtarmosili glazy po ponad 1000 ton na gumce od majtek na piramidy .. bez użycia stalowych lin.to dopiero sciema co? jak banda nie wyksztalconych egipskich jelopow mogla tego dokonac..? a moz epredzej byla to obca cywilizacja ..
Kapelusz
rok temu
A co na to Indiana Jones?
wiejski_głupe...
rok temu
Wykopałem w ogródku dół. I nie znalazłem żadnego kabla. Ogłaszam więc, że tutaj milion lat temu był tu światłowód.
krzysiek
rok temu
chyba że władcy zostali przegnani do tej oderwanej części egiptu :-)
bEEIglnf
Potelek
rok temu
Dziwne aby kości znalezione 120 km od Kairu nie zawierały takiej samej liczby izotopów strontu 86 i 87 co kości w Memfis czy Kairze. Bo już po 3 latach jedzenia żywności z danego regionu liczba obu tych izotopów jest taka sama jak w roślinach i skałach z danego regionu w którym mieszkają.
cece
rok temu
... ale przecież inwazja moze nie oznaczac wielkiej bitwy. Jeżeli włądza była słaba, to kilka drobnych potyczek i teren zajęty. Może nawet poddawały sie osady ze strachu...
borowy
rok temu
"przegnani w dół rzeki" good joke!
Pinokio
rok temu
Ciekawe, co za 5000 lat będą pisać o Kaczyńskim...
adam
rok temu
Taktyka tworzenia historii stosowana do dziś - u nas już zaczynają mówić, że mały z bratem pokonał komunę. Mimo, że nawet do Solidarności sie nie zapisał ze strachu.
pfuj
rok temu
Intaligencja naszych # reportazystow # totalna kolejna zenada.a moze lepiej isc do seksuolozki-moze pare spraw dala by rade wyjasnic.?
bEEIglnH
bEEIglmO
bEEIglnO
bEEIglnP