bFGQJero
bFGQJers
bFGQJerw
programy
kategorie
bFGQJerp

Makabryczne odkrycie w Dolinie Śmierci w Chojniach. Tona ludzkich kości z czasów II wojny światowej

Makabryczne odkrycie w Dolinie Śmierci w Chojnicach. Zakończono prace ekshumacyjne w miejscu masowej niemieckiej zbrodni ze stycznia 1945 r. W trzech jamach grobowych wydobyto tu niemal tonę ludzkich kości i rzeczy osobistych zamordowanych. Badania na miejscu prowadził gdański oddział IPN oraz biegli z Fundacji Przyjaciół Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Eksperci opublikowali zdjęcia i nagrania z prowadzonych prac. Wiadomo, że to miejsce masowego pochówku nawet kilkuset ofiar – w jamach zakopano szczątki od 100 do nawet 500 osób. Niemcy próbowali tuszować zbrodnię paląc ciała zabitych Polaków. Szkielety są przez to niekompletne i często nadpalone. Największa z jam obejmuje powierzchnię 9 m kw. Badacze znaleźli w niej ludzkie szczątki, drewno, węgle drzewne i rzeczy osobiste ofiar. Do tej pory odnaleziono aż 4250 artefaktów. Wśród nich medaliki z Matką Boską, krzyżyki, zegarki, obrączki, guziki, sztuczne zęby. Dzięki wykorzystaniu szlamowania (płukania...

rozwiń
97 reakcji
38
17
42
Podziel się
Komentarze (42)
20-07-2021
A Merkel
powiedziała kilka dni temu, że język niemiecki nie potrafi opisać tego nieszczęścia i zniszczeń do jakich doszło tydzień temu w zachodnich Niemczech ! Zapraszam do...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (42)

Programy Wirtualnej Polski

bFGQJerB
KOMENTARZE
(42)
A Merkel
10 miesięcy temu
powiedziała kilka dni temu, że język niemiecki nie potrafi opisać tego nieszczęścia i zniszczeń do jakich doszło tydzień temu w zachodnich Niemczech ! Zapraszam do Chojnic !!
Ciwers
10 miesięcy temu
Tak nieszczęścia powodzi to wszyscy widzą i są załamani ale zbrodnie to już historia. Niestety Nie!! Niemcy mają problem bo tamte czasy są z nimi jak powietrze czy dzień czy noc pod ziemią pod wodą ono zawsze jest i nikt tego nie zmieni.
Stach.
10 miesięcy temu
Etam...Niemcy to przecież taki cywilizowany naród. A tak na serio to najwięksi zbrodniarze i złodzieje w dziejach ludzkości.
bFGQJerT
ghgh
10 miesięcy temu
Trzeba zaprosic Pania Merkel - może wtedy zrozumie co Niemcy zrobili z Polakami - jakaś tam powódź to pestka
swieta madonn...
10 miesięcy temu
co to jest tona do setek tysiecy ton chinczycy, ruscy, niemcy wymordowali 500milionow ludzi/pol miliarda/ i tym bandyta,morderca, bydlu, zakala ludzkosci nic sie nie stalo, malo pobieraja emerytury o ktorych 80% ludzi moze pomarzyc.
Najnowsze komentarze (42)
Juhas
10 miesięcy temu
A PO tomkowie w Polskim Sejmie, neguja fakty na zlecenie
Tefv
10 miesięcy temu
Po wojnie trzeba było niemcy zaorać posiac ziemniaki a naród niemiecki rozpędzić po innych krajach i tam powinni pracować na rzecz poszkodowanych i uczyć ich tak aby zawsze wiedzieli co ich dziadkowie w przeszłości zrobili, i to by była nauczka dla innych aby nie mordować, grabić-a tak po tylu latach niemcy twierdzą że to nie oni rozpętali wojnę, nie oni mordowali a jeszcze dostali pomoc i stali się jednym z silniejszych i bogatszych krajów w Europie
koziębiak mar...
10 miesięcy temu
Zbliża się do nas kolejna podobna jeśli nie gorsza gehenna. Dzięki głupocie narodu i wybranemu przez niego rządowi mamy znowu szanse wkrótce zostać jak kiedyś samotną, otoczoną przez wrogów i nieprzyjaciół wyspą w regionie. Z szabelką w dłoni z piórkiem w d... i ręką w nocniku. I znowu polec , ale za to honorem.
Gjb
10 miesięcy temu
Widać, że Polska to ciemny i katolicki kraj.
Witek
10 miesięcy temu
Zbrodniarze to jedno, ale propaganda która wielu z nich doprowadziła do zbrodni to drugie. I niestety historia niewiele ludzi uczy, patrząc na goebelsowskie mechanizmy propagandy w telewizji publicznej w takich krajach jak Polska
oiuytr
10 miesięcy temu
by odwrocić uwage od spraw codziennych następne wykopaliska będzie następne muzeum i cmętarz a żyjący po prace u Niemca
Pan Krzysztof
10 miesięcy temu
A co w ekshumacjami w Jedwabnym?
Mądry esesman
10 miesięcy temu
Dlatego Niemcy już nie napadają zbrojnie na inne państwa tylko przy wykorzystaniu szantażu finansowego i agentów typu TW Oskar zniewalają sobie kolejne państwa żeby pracowały na ich utrzymanie.
bFGQJerL
j.g
10 miesięcy temu
Czyli co dalej się będą upierali,że odszkodowania nam się nie należą?