programy
kategorie

Meteotsunami u wybrzeży Portugalii i Hiszpanii. Powodem wybuch wulkanu blisko wysp Tonga

Erupcja wulkanu Hunga Tonga w pobliżu wysp Tonga na Oceanie Spokojnym, która miała miejsce w sobotę (15 stycznia), wywołała fale tsunami oraz tzw. meteotsunami. Fale tsunami powstają w wyniku aktywności sejsmicznej, natomiast meteotsunami jest wynikiem nagłych i silnych zmian w ciśnieniu atmosferycznym, które powoduje podniesienie się poziomu wody. Wybuch Hunga Tonga był tak silny, że meteotsunami dotarło nawet do wybrzeży Portugalii i Hiszpanii. Władze nadmorskich miast odnotowały tam wzrost poziomu wody przy brzegu nawet o 50 centymetrów. Fale tsunami natomiast również spowodowały wiele zniszczeń. Uderzyły one między innymi w wybrzeże Peru. W sieci pojawiły się nagrania, na których widać zmagania się ludzi z miasta Pisco z wdzierającą się wodą na ląd. Najbardziej w wyniku erupcji wulkanu ucierpiały oczywiście wyspy Tonga. Zostały przykryte grubą warstwą popiołu wulkanicznego oraz uderzyły w nie również fale tsunami. Władze mówią już o prawdziwej katastrofie....

rozwiń
156 reakcji
43
69
44
Podziel się
Komentarze (44)
19-01-2022
CO2Ten wulkan nie miał praw do emisji CO2. Należy na niego nałożyć karę finansową.
zobacz więcej komentarzy (44)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(44)
CO2
2 lata temu
Ten wulkan nie miał praw do emisji CO2. Należy na niego nałożyć karę finansową.
Jaja
2 lata temu
Najciekawsze to to że ten jedeny wybuch wyrzucił więcej dwutlenku siarki, węgla niż cywilizacja przez rok.
fakty
2 lata temu
niech wulkan płaci a nie Polska xD
TSUE rue
2 lata temu
Ciekawe ile zapłacą Włosi jak wybuchnie Etna.TSUE wpadnie w swoją głupotę po pachy.
bla
2 lata temu
Spokojnie, odpaliłem swojego diesla VW.
Najnowsze komentarze (44)
iga
2 lata temu
Co na TO Greta ????........
Oko
2 lata temu
Itak biedota jest wszystkiemu winna i musi zapłacić
Zbuntowany Ha...
2 lata temu
JA bym odrazu nalozyl odpowiednie sankcje na wulkan za te zanieczyszczenia wnoszac przy tym wniosek o dozywotnie zamkniecie obiektu a wszelkie koszta zwiazane z reparacjami poerupcyjnymi kierowalbym w strone Atlantydy i jej mieszkancow za nie udzielenie pomocy w trakcie katastrofy bo w trakcie gdy wszystkie kraje trabily o naduzyciach ze strony wulkanu i nie przestrzeganiu warunkow ograniczenia emisji co2 Atlanci siedzieli cicho, w mediach nie wspomnieli o tym ani slowem a nieswiadome spoleczenstwo nie myslalo o tym ze to moze tez ich dotknac. Jaki jest powod obojetnosci Atlantow? Ich Panstwo/Miasto umieszczone jest na ogromnym zelkowym misiu haribo wiec nie odczuli oni zadnych wstrzasow spowodowanych erupcja i prawdopodobnoe dowiedzieli sie o tym jako ostatni co jednak nie zmienia faktu, ze akcje pomocy humanitarnej powinni sie podjac natychmiastowo.
oki
2 lata temu
Przyszykujmy się na anomalie pogodowe, po takiej erupcji wulkanu jest to bardzo możliwe.
sky
2 lata temu
ciekawe ze jest nagranie w sieci jak w ten wulkan została wstrzelona rakieta i po chwili był wybuch. Tak się robi sztuczne anomalia pogodowe i kataklizmy.
Rotfl
2 lata temu
Ten artykuł to jest tsunami głupoty. Albo mówiąc a skrócie glupototsunami.
Komandorchris
2 lata temu
Mam pytanie do autora: Dlaczego zdjęcia satelitarne nie kłamią?
Łysy
2 lata temu
"Kto ma oczy ten widzi , kto ma uszy niech słucha..." chyba już więcej nie można dodać i nawet nie trzeba, kto rozumny wie o czym mowa
czupakobra
2 lata temu
Wybuch atomówki rodzi dziwne zjawiska.
Ann
2 lata temu
Meteotsunami do Polski tez dotarło
Sun
2 lata temu
Ładnie.
Obserwator2
2 lata temu
Niech lepiej ekolodzy zajmą się wpływem krypto walut na stan ziemi. Przydałaby się jakaś spektakularna akcja na skalę światową. Ale oni tylko do drzew przykuwać łańcuchami się potrafią. Żenada. Lepiej naprawdę zrobili by coś dla klimatu. Krypto waluty to jak wybuch tego wulkanu. Marnowanie energii i zatruwanie środowiska.
Mikro
2 lata temu
Tyle wyemitował co Bełchatów i Turów przez 20 lat
Quck
2 lata temu
Niechaj Unia kary na niego nałoży bańkę dziennie