programy
kategorie

Nowa rzeczywistość w Afganistanie. Mieszkańcy Kabulu podejmują rozpaczliwe decyzje

Afganistan po opuszczeniu wojsk amerykańskich i dwutygodniowej ewakuacji mierzy się z nową rzeczywistością. Dla pozostałych w kraju obywateli okazuje się ona bardzo bolesna. Podstawowym problemem jest brak pieniędzy. Odkąd władzę w kraju przejęli talibowie, większość banków została zamknięta. W bankomatach w całym kraju brakuje gotówki. Tłumy mężczyzn ustawiły się w Kabulu przed placówkami banków, dzień po zakończeniu ewakuacji amerykańskich wojsk, by próbować wypłacić oszczędności. Brak pieniędzy uniemożliwia zakup niezbędnych towarów, a to zmusza ludzi do skrajnych decyzji. Jeden z Afgańczyków spotkany na ulicy przez reporterów agencji Newsflare przyznał, że wyprzedaje przedmioty ze swojego domu. Zdecydował się na to z głodu i braku pieniędzy. Handluje wszystkim, co ma: naczyniami, kocami, ubraniami, materacem. Jak tłumaczy, z zarobionych pieniędzy stać go na zakup czterech chlebów dziennie dla rodziny. - Jest coraz gorzej, nasz prezydent uciekł. Nasza...

rozwiń
695 reakcji
105
337
253
Podziel się
Komentarze (253)
01-09-2021
IWET
Jeśli wyśle się Afgańczykom pieniądze, to przejmą je talibowie kupując za nie broń i inny sprzęt, lub wysyłając ulokowanym w Europie zamachowcom. Dodam że Afganistan był...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (253)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(253)
IWET
2 lata temu
Jeśli wyśle się Afgańczykom pieniądze, to przejmą je talibowie kupując za nie broń i inny sprzęt, lub wysyłając ulokowanym w Europie zamachowcom. Dodam że Afganistan był i jest najwiekszym odbiorcą pomocy z Europy i Ameryki, za te pieniądze decydenci kupowali luksusowe wille itp konieczne dobra. Szwecja przeznaczyła ok.430 mln euro, Niemcy jeszcze więcej, USA chyba w bilionach trzeba liczyć. Miłosierdzie bez rozumu jest GŁUPOTĄ.
tomi
2 lata temu
No tak organizacje muszą im zapewnić pomoc humanitarną ,a lenie do roboty się wziąć i pracować na swój dobrobyt ,a nie dekadami z kałachami latać
Ciekawy
2 lata temu
Buahaha... Miedzynarodowe organizacje MUSZĄ zapewnić im pomoc? A niby czemu? Chyba obowiązuje zasada wzajemności? Co Afganistan dał od siebie Światu?
opty
2 lata temu
cytowany Afgańczyk zapomniał dodać, że "nasza armia uciekła" :(
rem
2 lata temu
Niech wam wasi wyzwoleńcy dadzą tak pięknie ich witaliście. Oj zapomniałem, oni umieją tylko zabijać.
Najnowsze komentarze (253)
Janek Kos
2 lata temu
Pakistan i USA powinni za to wszystko zapłacić i płacić dalej - oni zakładali Taliban przeciw Ruskim. A Afgańczycy mogą wrócić do hodowli kóz. Bo analfabeta, który nic nie umie do niczego innego się nie nadaje - aha - kobiety mają rodzić dzieci ,a faceci się modlić cytując koran.
emigrant
2 lata temu
Przed BAZE Wojskowa w Afganistanie przyjechalo na zardzewialym pikapie TRZECH brodziatych talibow z rozklekotanymi kalachami i cala baza wyposazona w czolgi, bron maszynowa, helikoptery i bron rakietowa poddala sie tym brodziatym dziadom. Przeciez wystarczylo zeby straznik z bramy strzelil raz a najwyzej dwa razy w te poobwijane szmatami brodziate lby i bylo by PO SPRAWIE. Maja to co chcieli i nie nalezy sie pomiedzy nich wtracac. Moga sie wymordowac pomiedzy soba do ostatniego.
karol
2 lata temu
ministrze zdrowia oszołomie a gdzie mają maski i koronawirusa? ha ha ha
rico 77
2 lata temu
Mieszkańcy Kabulu powinni podjąć decyzję żeby bronić się przed talibami ale im się nie chciało
Fru24
2 lata temu
Panie Zucenberg jak sie panu śpi z miliardami usd na koncie podczas gdy inni przymierają głodem. Jak nie pomożecie to fala ruszy i wszyscy stracicie majątki.
Oddaliście
2 lata temu
cały kraj Talibom, oswiadczając, że lepszy swój Talib niż obcy Amerykanin ! No to macie czego chcieliście i...niech Allach będzie z wami ! Acha... A na świecie...nikt na was nie czeka !! Żyjcie w swoim kraju i zmieniajcie go sami wg swojego widzimisię. A od świata...to się odwalcie !!
...
2 lata temu
w Polsce też tak będzie, nie wierzycie? zobaczycie na własne na oczy to uwierzycie...
Adam gb
2 lata temu
A gdzie są ich bracia w ,,wierze””...bogaci szejkowie ....niech otworzą swoje kraje, domy i sejfy na pomoc dla uchodzców ...i niech teraz odpowiedzą za szkolenie i popieranie terroryzmu na świecie...
tfffue
2 lata temu
Tyle lat Afganistan był sztucznie podtrzymywany przy życiu przez pompowanie miliardów dolarów. Tylko na co poszły te wszystkie pieniądze?! Bo na pewno nie w rozwój gospodarczy i przemysł. Podobno Afganistan ma ogromne złóża litu, miedzi czy kobaltu i niektórzy twierdzą, że gdyby zaczęto je wydobywać to Afganistan byłby drugą Arabią Saudyjską! Więc skoro tylu Afgańczyków ma piekielnie źle pod nowa władzą to niech biorą broń po jankesach i walczą z Narodowy Frontem Oporu, który ma jaja postawić się talibanom. Lud niby wojowniczy a siedzą jak pieski pod płotem i skomlą o pomoc!!!
Niestety
2 lata temu
Tyle kasy które wpoompowały w nich USA poszło się ... Nie warto wam pomagać.
ewfr
2 lata temu
Co z dystansem co z zaraza?
ostatnia pros...
2 lata temu
Na takie problemy tylko Balcer! Oddajmy go talibom w leasing na 2 lata, wyprowadzi Afganistan na prostą !
ewv
2 lata temu
Jeżeli mają alternatywę w postaci ucieczki do Europy nic nie zrobią dla swojego kraju...
Aga
2 lata temu
przy punktach rekrutacyjnych nie było nikogo, przy banku wszyscy się zleźli. Wreszcie można zobaczyć gdzie podziały się te masy dumnych żołnierzy sił rządowych szkolonych m.in. przez polskich instruktorów.
...
Następna strona