programy
kategorie

Podziemny labirynt korytarzy sprzed kilkuset lat. Tajemnicze miejsce na Lubelszczyźnie

Jedną z ciekawszych atrakcji Chełma na Lubelszczyźnie jest zabytkowa kopalnia kredy, która powstała kilkaset lat temu. Jej powstanie datuje się na XVI wiek. Labirynt korytarzy ciągnie się pod Starym Miastem i jest otwarty dla zwiedzających. Wiele osób nie wie, że dostępna dla turystów jest jednak tylko część z podziemnych korytarzy. Druga część kopalni jest zamknięta i zachowana w swoim pierwotnym stanie. Nie ma tam oświetlenia, zabudowania korytarzy oraz prezentacji zabytków. Wszystko wygląda jak 500 lat temu. Co ciekawe, ta zamknięta dla odwiedzających część kopalni, nie została jeszcze w pełni zbadana przez historyków i archeologów. Naukowcy są pewni, że na odkrycie czeka tam jeszcze wiele tajemnic z przeszłości. Korytarze są dwupoziomowe i znajdują się na głębokości ok. 5 metrów od powierzchni terenu. Aby dostać się niżej trzeba zejść po wyciętych w skale schodach, które górnicy wyłożyli płaskimi kamieniami. Górny poziom kopalni ma łącznie ok. 30 metrów...

rozwiń
0
0
1
Podziel się
Komentarze (1)
30-07-2021
333W nagłówku - kilometry podziemnych korytarzy!!! W tekście - górny poziom 30 m, dolny - 25 m. Mnie to daje 55 m. I gdzie te kilometry, geniusze z WP?
zobacz więcej komentarzy (1)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(1)
333
3 lata temu
W nagłówku - kilometry podziemnych korytarzy!!! W tekście - górny poziom 30 m, dolny - 25 m. Mnie to daje 55 m. I gdzie te kilometry, geniusze z WP?
Najnowsze komentarze (1)
333
3 lata temu
W nagłówku - kilometry podziemnych korytarzy!!! W tekście - górny poziom 30 m, dolny - 25 m. Mnie to daje 55 m. I gdzie te kilometry, geniusze z WP?