programy
kategorie

Słońce a ocieplenie klimatu. Badacze rozważają trzy scenariusze

Klimat na Ziemi zmienia się nieustannie. To się jednak nigdy nie działo w takim tempie. Czy zmiany zachodzące na Słońcu są temu winne? - Od momentu, kiedy powstał Układ Słoneczny to ten wpływ jest. Kwestią jest, jakie mechanizmy temu towarzyszą. Naukowcy rozważają obecnie trzy, które tłumaczą związek między Słońcem a ziemskim klimatem. Pierwszy to zmienna emisja promieniowania UV, który wpływa na ilość ozonu w atmosferze. Po drugie, podmuchy wiatru słonecznego wpływają na elektryczne własności górnych warstw atmosfery. Po trzecie, w czasie słonecznego minimum, wiatry słoneczne są słabsze, co pozwala łatwiej przeniknąć w ziemską atmosferę przez galaktyczne promieniowanie kosmiczne - mówił w programie "Newsroom WP" prof. Mariusz Figurski z IMGW.

42 reakcje
12
3
27
Podziel się
Komentarze (27)
23-10-2021
zybi
Nie twierdzę, że człowiek nie ma wpływu na degradację swego środowiska, ale z klimatem to raczej należałoby wyłączyć wulkany i podpiąć regulator do słońca. Jak tego nie...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (27)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(27)
zybi
3 lata temu
Nie twierdzę, że człowiek nie ma wpływu na degradację swego środowiska, ale z klimatem to raczej należałoby wyłączyć wulkany i podpiąć regulator do słońca. Jak tego nie zrobimy będziemy tylko kibicami. Nie ta liga.
Edek
3 lata temu
Czytałęm opracowania innych naukowców,chyba tych nie opłacanych przez nikogo pod stołem .Ilość wyemitowanych pyłów i gazów przez przemysł to 3 procent .97 to erupcja czynnych wulkanów.Przemysł Europy to emisja na poziomie 14 procent w porównaniu z resztą świata (głownie Azja i USA). W samej Europie mamy 12 aktywnych wulkanów.Chcemy coś zrobić małego od ręki to: ograniczmy przyrost ludności, wycinkę lasów,produkcję plastiku,wprowadźmy 5 letnią gwarancję na wszystkie produkty.
Gosc
3 lata temu
Klimat zawsze sie zmienial ale codzienne zycie musi byc inne czyste powietrze plastik ochrona srodowiska.Mamy wplyw jak sie zachowujemy i co robimy zyjac w srodowisku.
Gosc
3 lata temu
A co z dziurą ozonową no tak nagle ucichło teraz jest ocieplenie klimatu
Ekonomista
3 lata temu
Taki Gates mówi w telewizji oszczędzajcie energię, nie emitujcie CO2 po czym wsiada w swój odrzutowiec co spala 2tys litrow na godzinę, później z lotniska limuzyną do domu a to tylko 30litrow na sto i wchodzi do domu gdzie świeci tysiąc lampek i trzy baseny i siadado stołu przy ekologicznym jedzeniu bo to ze swoich farm i pól nafaszerowanych chemia to nam każe jeść. Takich mamy ekologicznych polityków i bogaczy.
Najnowsze komentarze (27)
chudy
3 lata temu
Człowiek jako jedyny wśród gatunków niszczy dla wygody i zysku środowisko, które go stworzyło.
ultras
3 lata temu
Zgódźmy się, że wiatr jest zjawiskiem klimatycznym ale szkody w postaci zerwanych dachów to wynik działalności człowieka.
wolny
3 lata temu
Ocieplenie klimatu to ściema aby nas oskubać.
bodex
3 lata temu
jak to - Kret w telewizji mówił, że kopciuchy winne.............
synek_księdza
3 lata temu
... a więc ... Człowiek wynajduje coraz to nowe pomysły jak okraść drugiego człowieka z tego co tamten ciężką pracą zarobił ... sztucznie wymyślane zagrożenie na które człowiek nie ma żadnego wpływu, ale poparte odpowiednią narracją może wesprzeć świadomość ludzi aby płacili bo przecież wielkie umysły nie mogą się mylić ... od zmiany klimatu, pomarszczonej powierzchni księżyca, po wybuchy na Słońcu wmawiają nam że to wszystko z naszej winy, a płacąc podatki na teoretyczną poprawę lub powstrzymanie wymienionych zjawisk możemy temu zapobiec ... od stu lat nieliczni dzierżący władzę zbierają liczne podatki aby potem z nudów legalizować swoje lub swoich pociech niezgodne z naturą zachowania człowieka ... Co 27 000 lat Ziemia przechodzi ten sam cykl zmienia swoje położenie jak kręcący się dziecięcy młynek zabawka, aby docelowo powrócić do punktu wyjścia ... Biorąc powyższe pod uwagę historia zatacza koło czy to się nam podoba czy nie ... jedynie na co człowiek ma wpływ to na zaśmiecanie planety, oraz na konflikty jakie między ludźmi powstają , natura na Ziemi daje sobie doskonale radę bez ingerencji człowieka ...
fgh
3 lata temu
Nie widzialem do tej pory dowodu, ze czlowiek odpowiada za zmiany klimaczyczne. Ktos moze widzial i sie podzieli?
sal
3 lata temu
CZŁOWIEK GENERALNIE NISZCZY KLIMAT PUNKTOWO....natomiast badania naukowe potwierdzają że kompleksowe zmiany klimatu przez miliony lat/badania geologiczne/ to spawa Słońca Kosmosu...samej Ziemi ....wybuchy wulkanów trzęsienia ziemi etc....niezależnych od człowieka..........
lolpol
3 lata temu
po calym zachowaniu elit wobec zmiany klimatu, jestem pewny ze go nie ma i napewno nie przez czlowieka. powod na popularnosc tego tematu, jest mozliwosc wmawiania nam restrykcyjnosci. Ludzie nie maja sie domagac lepszego zycia bo zniszcza klimat. O to chodzi. Zalozyciel Greenpeace w to nie wierzy. Pod koniec 80tych zostal wypchany przez wariackich aktywistow, napewno ustawionych przez sprytnych politykow. Ochrona srodowiska jest konieczna, ochrona zwierzat tym bardziej. Ale zmiana klimatu to polityczna bzdura- Kiedys byly Religijne Armagedony dzisiaj naukowe. Prosze sobie zobaczyc co wspolzalozyciel Greenpeace na to ma do powiedzenia. zachodni puritanie i polscy nasladowcy wpadli w psychopatie klimatyczna. A to wspaniala okazja do podrozenia energii, dobry zarobek upchania nam dziwnych rzeczy jak trujacych folii do ocieplania . Domy beda kilka razy drozsze itd... Ale koncerny filtrow nie beda uzywac i napewno receycklingu nie beda rozwijac. zamiast lepiej bedzie gorzej, bo ktos sobie zmyslil zmiane klimatu. Taka dzieje sie z naturalnych powodow. Pamieta ktos hysterie dziury Ozonowej? Co2 to pokarm dla roslin nie trucizna. Ktos chce wieksze ceny dla Ropy....
Jak 3 scenari...
3 lata temu
Przecież od 10 lat nam wmawiają że to tylko człowiek...A od20tys lat i więcej topnieją lodówce. Teraz że słońce. Oj wy tam ściemniacze dziennikarskie. Raz tak a raz tak... kiedyś można było przejść między dzisiejszym Londynem Paryżem i do Norwegii bez zamaczania stóp w morzu. Ale wie to tylko ten który chce wiedzieć.. nie ten który słucha marksistów i ich polityków dziennikarzy i naukowców...
zielonomitu
3 lata temu
Słuchajcie dalej Grety i jej podobnych fachowców...
Ekonomista
3 lata temu
Taki Gates mówi w telewizji oszczędzajcie energię, nie emitujcie CO2 po czym wsiada w swój odrzutowiec co spala 2tys litrow na godzinę, później z lotniska limuzyną do domu a to tylko 30litrow na sto i wchodzi do domu gdzie świeci tysiąc lampek i trzy baseny i siadado stołu przy ekologicznym jedzeniu bo to ze swoich farm i pól nafaszerowanych chemia to nam każe jeść. Takich mamy ekologicznych polityków i bogaczy.
Młody
3 lata temu
Dziś naukowcy dochodzą do takich wniosków jak 50lat temu w każdej podstawówce mówili. No ale co się dziwić jak dziś starsi ludzie taką dzisiejszą maturę to rozwiązują przy porannej kawie.
Mi-Siu
3 lata temu
Nie tylko ludzie odpowiadają za zmiany klimatyczne. Za zmiany odpowiadają przede wszystkim politycy.
1939
3 lata temu
Ojej i co teraz?Trzeba bedzie ekodziwakow postawic pod Sad za klamstwa i oszustwa?A co samochodami elektrycznymi i innymi pierdolami?Co z klamliwymi lewackimi teoriami i interesami?