programy
kategorie

Topnienie ogromnego lodowca w Argentynie. Niezwykłe nagrania świadków

Turyści odwiedzający okolice lodowca Perito Moreno w południowo-zachodniej prowincji Santa Cruz w Argentynie, zarejestrowali spektakularne zjawisko. Na nagraniach widać jak ogromne fragmenty lodu odrywają się od lodowca i spadają z impetem do wody. Poprzez proces cielenia się lodowca powstają góry lodowe, które dryfują po morzach i oceanach. Odrywanie się fragmentów lodu zależy od wielu czynników, m.in. od typu lodowca, jego grubości, spękania, czy jest pływający, czy też opiera się o dno akwenu, a także od warunków hydrometeorologicznych. Zwykle najwięcej tego typu zjawisk można zaobserwować w sezonie letnim.

133 reakcje
22
52
59
Podziel się
Komentarze (59)
25-11-2021
po paprany
i co w tym zaskakujacego? cielenie lodowca to zjawisko znane od dziesiątków lat. Proces ten istniał , jest i bedzie zachodził nadal- bez pomocy 'ocieplenia" klimatu, więc...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (59)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(59)
po paprany
3 lata temu
i co w tym zaskakujacego? cielenie lodowca to zjawisko znane od dziesiątków lat. Proces ten istniał , jest i bedzie zachodził nadal- bez pomocy 'ocieplenia" klimatu, więc co to za szokujące info?!
emeryt
3 lata temu
normalne zjawisko tak było jest i będzie człowiek ma mały wpływ .
bee
3 lata temu
O cholera czyli tytanic to pierwsza ofiara ocieplenia
roben
3 lata temu
nic nowego odgrzewany kotlet
oooooo
3 lata temu
Wiosna idzie lód rozmarza
Najnowsze komentarze (59)
Szanel9
3 lata temu
Lodowiec to krowa i zamiast się dzielić to się cielił.. Mam nadzieję młode było ładne.
JKK
3 lata temu
Ocielił się?
oko
3 lata temu
Skoro w strefach podbiegunowych, na skutek opadów tworzy się lód, to znaczy, że te lodowce muszą się rozpadać i roztapiać w wodach oceanów. Inaczej obieg w naturze nie byłby zrównoważony groziła by nam totalna katastrofa.
aaa
3 lata temu
A wszystko to po to, aby ludek obejrzał następną reklamę. Następny artykuł będzie miał tytuł: "W Brazylii 23-latka urodziła dziecko!!!"
+/===
3 lata temu
Gdzie ten dramatyzm? Nie macie o czym pisać to napiszcie o premierze-działkowiczu. Może nauczymy się jak przetrwać w ciężkich czasach i jeszcze zarobić.
xgshg
3 lata temu
"Proces cielenia się lodowca"... ręce opadają. Zjawisko można zaobserwować głównie latem... lód się obłamał/topi - wprost niesłychane. Zjawisko zależy od wielu czynników... Niestworzone rzeczy. Wprost z Archiwum X. Szkoda że tacy redaktorzy nie tracą pracy w równym tempie co ubywa lodowców/zmarzliny.
xgshg
3 lata temu
"proces cielenia się lodowca"... ręce opadają. Zjawisko można zaobserwować głównie latem... lód się obłamał/topi - wprost niesłychane. niestworzone rzeczy. Wprost z Archiwum X.
Wiesia
3 lata temu
Czy to był powód wzrostu ciśnienia w naszych instalacjach wodociągowych , co nastąpiło z opóźnieniem w stosunku do tego ,,cielenia się " prawie 17 godzin. Widziałam jak podnosiło się morze w Sopocie na szczęście nic nie zalało . Za czyim to odbyło się wstawiennictwem to że nie było powodzi ? Ktoś wie coś więcej ?
Yyz
3 lata temu
Ledwie kawalątek lodu się odłamał
fcsd
3 lata temu
DRATAMATYCZNY TO JEST POZIOM NA TYM PORTALU!
PATOLA!
3 lata temu
CO W TYM DRAMATYCZNEGO!??!?!? WSZYSTKO NA W JEST DRAMATYCZNE ALBO TRAGICZNE I WSZYSTKIEGO TRZEBA SIE BAC!!!
tora
3 lata temu
? cielenie lodowca to zjawisko znane???
tora
3 lata temu
? cielenie lodowca to zjawisko znane???
Ula
3 lata temu
Gdzie ta dramatyczna sytuacja? Miliony lat tak się dzieje i dramatu nie było. Chora wyobraźnia pismaka.
...
Następna strona