bEBTSniY
bEBTSnjc
bEBTSnjg
programy
kategorie
bEBTSniZ

Wir pyłowy na Marsie. Sonda NASA zarejestrowała przezroczystego "diabła pyłowego"

Łazik NASA Curiosity zarejestrował na Marsie zjawisko wiru pyłowego, zwane też "diabłem pyłowym". Wir, który udało się nagrać jest półprzezroczysty, jednak dobrze widoczny w kamerze łazika, badającego krater Gale. Zjawisko powstaje nad suchym obszarem w wyniku silnej konwekcji. Jest częste na Ziemi, tworzy się także na Marsie. Półkula południowa Czerwonej Planety nagrzewa się, szykując na marsjańskie lato. To prowadzi właśnie do konwekcji i wirów. Silne diabły są w stanie wysoko wnosić kurz i piach, tworząc potężne wiry pyłowe. Na Marsie są one jednak krótkotrwałe i dość ograniczone w obserwacji. Pierwszy raz to zjawisko na Czerwonej Planecie odkryto w latach 70. XX w., w trakcie misji sond Viking.

125 reakcji
43
36
46
Podziel się
Komentarze (46)
31-08-2020
ajanek
Bardzo dziwny zwyczaj umieszczania na filmie ogromnych napisów! Film to film a informacje i komentarze piszemy w oknach tekstowych, no może za wyjątkiem tłumaczeń....Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (46)

Programy Wirtualnej Polski

bEBTSnjl
KOMENTARZE
(46)
ajanek
rok temu
Bardzo dziwny zwyczaj umieszczania na filmie ogromnych napisów! Film to film a informacje i komentarze piszemy w oknach tekstowych, no może za wyjątkiem tłumaczeń. Zasłania pół obrazu, bez sensu!
nil
rok temu
jaki diabeł pyłowy to Rosjanin jedzie wołgą do sklepu bo brakło !!!
szok
rok temu
Tak jestem tym podekscytowany że browara chyba wypiję ,albo kilka
bEBTSnjD
gruz ?
rok temu
Tam jakieś gruzy palety tam jakaś budowa jest ?
Nawiedzony
rok temu
Niewariat !!! . Mowie wam to "dusze" , sam widziałem raz "dusze" jest jak okrągła mgiełka wielkości tęczówki oka . Ale można ja zobaczyć dopiero jak gdzieś była długo uwieziona i sie uwolniła .
Najnowsze komentarze (46)
Nauczyciel
rok temu
No jedna z bardziej interesujących spraw na WP jaką znalazłem po 4 godzinach ...
ja znów
rok temu
Po prostu wnuk pochwalił się babci nowym nabytkiem. Chyba się babci nie podobał. Nowy, prosto ze sklepu, po przeróbce na ogień pojedynczy. ( w Rosji jest ten sam przepis co u nas dotyczący broni bojowej w rękach prywatnych) Jeszcze nie chodzi jak trzeba. Ale się wyrobi. Aż szkoda, że rosyjską broń trzeba kupować przez Niemcy, Czechy lub Słowację. Bo my się obraziliśmy.
Dariollvs
rok temu
Nie wolno lekceważyć żołnierzy armii czerwonej ...bo samych babć i dziadków jest kilkanaście razy tyle co naszego wojska. Trochę umiaru w cynicznym negowaniu.
Ala
rok temu
Zdjęcia z komputera nie z marsa.
SZAJSE !!
rok temu
Na zdjeciach NASA z Marsa widac jak leci WRONA !!!!!!! ciekawe co jeszcze ????
jowiszanin
rok temu
to nie wir pylowy tylko marsjanin w uniformie maskujacym
Andy
rok temu
Dlaczego reklama jest dłuższa od filmu?
gł.bezgranic
rok temu
To był objaw sars-cov 2 .Tyle w temacie. Wprowadzić kwarantannę
bEBTSnjv
Mars
rok temu
Jarek na wakacjach? kiedyś księżyc, dziś
Obalacz
rok temu
Nawet sie nie staraja, a ludzie i tak to lykaja. Promy kosmiczne za miliony, ale kamery wideo najtansze, chinskie, system pal, bo budzet przekroczyli.
SamJo !!!
rok temu
To nie żaden diabeł pyłowy tylko istota 3 lub 5 gęstości !!! Pokazują wam coś takiego , żebyście się już przyzwyczaili do nich , bo są koło was !!!
Nawiedzony
rok temu
Niewariat !!! . Mowie wam to "dusze" , sam widziałem raz "dusze" jest jak okrągła mgiełka wielkości tęczówki oka . Ale można ja zobaczyć dopiero jak gdzieś była długo uwieziona i sie uwolniła .
duch Lenina
rok temu
wiecznie żywy. Nawet na Marsie
~~~~KH
rok temu
Podziwiam cierpliwośc a powiedziałbym nawet spolegliwość Rosjan wobec amerykańskiej głupoty.
bEBTSnjX
bEBTSnje
bEBTSnke
bEBTSnkf