bGNrSbFM
bGNrSbFQ
bGNrSbFU
programy
kategorie
bGNrSbFN

Znaczne ilości wody pod powierzchnią Marsa. Sensacyjne odkrycie misji badawczej ESA

Sonda ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO) należącą do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), odkryła w środę (15 grudnia) znaczne ilości wody pod powierzchnią Marsa. Orbiter prowadzi swoją misję w Valles Marineris, czyli na obszarze kanionów, znajdujących się nieco na południe od równika. To tam, na głębokości ok. 1 metra wykrył obecność wody. Pierwsze analizy wykazały, że jest w postaci lodu, choć naukowcy nie wykluczają, że może być również w stanie ciekłym. Obszar, na jakim może występować, jest wielkości porównywalnej z terytorium Niderlandów. Jest to bardzo ważne odkrycie, gdyż nie ma wielu innych dowodów na to, że woda na Marsie może znajdować się tuż pod jego powierzchnią. Wcześniejsze dowody na jej istnienie znajdowano na dużych głębokościach. Igor Mitrofanov z Instytutu Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie w Rosji i główny autor nowego badania, powiedział w oświadczeniu: "Dzięki TGO możemy spojrzeć w dół do jednego metra poniżej tej warstwy...

rozwiń
16-12-2021
143 reakcje
90
13
40
Podziel się
bGNrSbFP
Komentarze (40)
16-12-2021
dannydo szału doprowadza mnie maniera anglicyzowania rosyjskich nazwisk. Jaki Alexei Malakhov? Po prostu Aleksiej Małachow. Czy to takie trudne?
zobacz więcej komentarzy (40)

Programy Wirtualnej Polski

bGNrSbFZ
KOMENTARZE
(40)
danny
rok temu
do szału doprowadza mnie maniera anglicyzowania rosyjskich nazwisk. Jaki Alexei Malakhov? Po prostu Aleksiej Małachow. Czy to takie trudne?
RYBAK BAŁTYCK...
rok temu
jak jest woda to są też ryby . Bałtyk za 10 lat stanie się morzem martwym. Gotowe do smażenia filety będziemy sprowadzali z Marsa.
Nicky...
rok temu
Jest bo byłem tam wczoraj po wodę bez podatku jeszcze i czysta... Ale jak się tam ludzkość wybiera to długo taka nie będzie...
bGNrSbGr
Marsjanin
rok temu
No to lecimy na Marsa :) oczywiście z wędką i marsjańską przynętą
takto
rok temu
Wierzę na słowo. A jaka jest rzeczywistość może kiedyś się dowiemy.
Najnowsze komentarze (40)
xxxx
rok temu
Kiedy butelkowana woda z Marsa w sieci sklepów Społem?
Dziadek
rok temu
To ziemia nie jest płaska?..
kpt Żbik
rok temu
to ryby na Marsie trzeba będzie łowić z przerębla jak na Ziemi zimą w zamarzniętym jeziorze
Mikron
rok temu
Jak widzę znajdywanie problemów to czasem jakaś obsesja. Jakież znaczenie ma pisownia nazwiska, skoro to ani moja rodzina, ani znajomy. Istotne są wiadomości i informacje, których treść będzie niezmiennie taka sama bez względu jak ktoś widzi normy językowe.
Mariusz
rok temu
Sonda ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO) należącą do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - a o odkryciu mówi jakiś kacap! Czy aby komuś coś nie pomyliło się z cytatami? Jak dotąd wszystkie znane ruskie "odkrycia" to przepisane z wcześniejszą data odkrycia naukowców z innych krajów.
pan Wojtek
rok temu
Ziemia już prawie zniszczona to zabiora się za inne planety
R55
rok temu
Będziemy zasiedlać i się najbogatsi przeprowadzą
PM11
rok temu
Za poprzednikiem: "w języku polskim Алексей Малахов, to Aleksiej Małachow, a nie jakiś Malakhov". A ten tzw. "międzynarodowy" zapis to bełkot nie oddający nawet fonetycznego brzmienia nazwiska. W Inglezi powinno być raczej Mawahov (co w Inglezi się czyta: Małachow)
bGNrSbGj
pawel-
rok temu
na Marsie jest woda ? no i co ? gdyby była wóda ...to mój szwagier już dawno by tam poleciał
Zenek
rok temu
A ja idę o zakład, że to nie woda, tylko etanol !
Siostra
rok temu
Panie Boże: Nie wpuszczaj tam Ruskich, bo będą tam same bazy wojskowe z czołgami, wyrzutniami rakietowymi i łagry !
Janusz
rok temu
Woda z Lichenia niezamarza:)
fake news
rok temu
Już raz odwoływali odkrycie wody na Marsie, bo okazało się, że to tylko osuwiska piasku z suchych wydm pustynnych ,a a nie wyschnięte koryta rzeczne.
Astra
rok temu
Były sobie trzy planety zamieszkałe przez "ludzi" licząc od Słońca: Niebieska, Czerwona i Zielona. Na Zielonej była wojna o to jak się rozwijać: technologicznie czy mentalnie. W jej wyniku zniszczono Zieloną i mamy pas Planetoid, Czerwona oberwała mocno: zdmuchnęło życiodajną atmosferę, rozpłatało planetę - powstał wielki kanion zwany też wielkim rowem, pył osiadł, ludność prawie wymarła, a pozostali migrowali na Niebieską gdzie można było przeżyć. I tu żyjemy, my ludzie. A, że dawno to temu było, niepamięć historii prawie zatarła ślad o tej tragedii. Dziś zachwycamy się pasem Planetoid i tworzymy dziwne teorie jego powstania. A o Czerwonej, ..., sami wiecie co się wypisuje tu i ówdzie. Pytanie: Dlaczego nie chcecie zaakceptować w waszych umysłach tego co się kiedyś wydarzyło? Słonko nasze liczy ok. 4,5 mld lat. Czy rzeczywiście myślicie, że przez ten okres Układ Słoneczny nie oczyściłby się ze śmieci którymi są Planetoidy i pozostawił je sobie między Marsem i Jowiszem?
bGNrSbGL
bGNrSbFS
bGNrSbGS
bGNrSbGT