bDKodvNg
bDKodvNk
bDKodvNo
programy
kategorie
bDKodvNh

Znalezisko z północnej Norwegii. Ma ponad 6 tysięcy lat

Czasami przeszłość odsłania się przed badaczami w najmniej oczekiwanym momencie. Jeden z lodowców w północnej Norwegii właśnie oddał prawdziwą skarbnicę starożytnych artefaktów. 70 strzał, buty ze skóry oraz tkanina do zawinięcia mięsa zostały odkryte przez badaczy z Oslo. Najciekawsze są strzały, których groty wykonano z różnych materiałów: żelaza, kwarcu, łupków, małży, a nawet kości. Sugeruje to, że składowisko gromadziło broń przez wiele wieków - najmłodsze strzały pochodzą bowiem z okolic 1300 roku. Badacze uważają, że ten region od tysiącleci był odwiedzany przez myśliwych polujących na renifery, którzy opuszczali niegościnne góry dopiero, gdy zima stawała się niemożliwa do przetrzymania. Naukowcy uważają, że przez wieki lód topniał i zamarzał, przesuwając ze sobą znaleziska. Lodowiec, w którym znaleziono artefakty, skurczył się przez 20 lat o ponad 70 proc.

97 reakcji
56
14
27
Podziel się
Komentarze (27)
26-11-2020
xyzNo patrzcie, niemożliwe.... Lodowiec się cofną i okazało się, że kiedyś było już cieplej i żyli wtedy ludzie...
zobacz więcej komentarzy (27)

Programy Wirtualnej Polski

bDKodvNt
KOMENTARZE
(27)
xyz
3 miesiące temu
No patrzcie, niemożliwe.... Lodowiec się cofną i okazało się, że kiedyś było już cieplej i żyli wtedy ludzie...
przemysław
3 miesiące temu
No i okazało się ,że człowiek ma żaden wpływ na klimat. Oczywiście trujemy sie , to też fakt, ale na klimat nie mamy wpływu. Z tej durnej ideologi korzystaja ci , którzy wymyślaja rózne bzdury ,żeby sprzedać swoje produkty. Samochodów spalinowych nie można juz sprzedać / ma go praktycznie każdy/ ,to wymyslono elektryczne . Żeby sprzedać. A zanieczyszczenie jest z tego powodu jeszcze większe. Mamy ponoć oszczędzać prąd. To po co elektryczne samochody .. itd,itp
bzdury
3 miesiące temu
Ten artykuł to misz-masz. Epoka żelaza to ok. 7 wieków przed naszą erą a epoka brązu to max. 5000 lat temu. Przeciętny czytelnik tylko się pogubi skąd ten metal z przed 6000 lat. Pisząc, trzeba precyzować chociaż minimum.
bDKodvNL
Nowy
3 miesiące temu
O czym to świadczy? Już było ciepło i nie było lodowca i nie ma co się czepiać, że znowu będzie. Należy się martwić, że przyjdzie era lodowcowa.
wio
3 miesiące temu
palili węglem nawet w lato i było ciepło
Najnowsze komentarze (27)
mg-42
3 miesiące temu
To chyba już wtedy były DIESLE? buabuabuahahahahabuahahaha ...co na to GRETA?
kam1
3 miesiące temu
grenlandia byla kiedys zielona wyspa,dlaczego pseudo ekolodzy o tym nie mowia?
DODO
3 miesiące temu
Czy kiedyś globalne ocieplenie nastąpiło w ciągu 50 lat lub krócej?
dsee
3 miesiące temu
I tzw. ocieplenie klimatu chu.... strzelił
Prawdziwek
3 miesiące temu
Czyli inne czynniki decydują o okresach ocieplenia i zlodowacenia.
cynik
3 miesiące temu
Pocieszajcie się dalej że aktualne ocieplenie klimatu to normalka. Zapominacie przy tym że na ziemi miało miejsce kilkakrotne wymieranie życia prawie do zera. Nigdy na ziemi nie było też ponad 7 miliardów ludzi, miliardów hodowlanych zwierząt, rozwiniętego przemysłu oraz samochodów i samolotów. a to wszystko wydziela dwutlenek i tlenek węgla. To też uważacie za normalne i że to już było ?
synek_księdza
3 miesiące temu
... a więc ... topniejące lodowce ok, ale czy ktoś się zastanawiał dlaczego lodowce mają zaledwie kilka tysięcy lat zmarzliny może raptem 30tyś lat skoro Ziemia ma blisko 4,7mld lat? Dlaczego wmawia się ludzkości że to dzięki naszej ingerencji topnieją lodowce, zanikają pewne zlodowacenia, bo tego że zmienia się klimat na Ziemi nikt nie neguje, lecz człowiek nie ma na to żadnego wpływu, mówi się o braku wody pitnej, na jedną sekundę w wielu rzekach na Ziemi przepływa blisko milion kubików wody, a ta powraca wskutek przemiany odwiecznej ... Ludzkość jest oszukiwana i celowo wprowadzana w błąd aby wymusić na ludziach podatki ...
Ha..ha
3 miesiące temu
Pokazują obróbkę metalu mechaniczną z przed 6000 lat ,potem nastąpiła upadłość firmy.
bDKodvND
rys4806
3 miesiące temu
A to się chłopcy nadłubali,żeby to pod takim grubym lodem ukryć,szacun!
emigrant
3 miesiące temu
Greenland-zielona ziemia.
Bogdan
3 miesiące temu
Żelazne groty z przed sześciu tysięcy lat? A może na dokładkę jeszcze emaliowane?
krasnik
3 miesiące temu
a ksiunc nom godol na religi ze bog stworzyl ziemie 5 tys lat temu
Antoni
3 miesiące temu
No i się namacalnie objawiło, że na Ziemi nie raz już były roztopione lodowce, a potem ich znowu przybywało. Chyba nikt tych strzał nie zakopał za pomocą specjalnych głębokościowych koparek. Po prostu było ocieplenie i to była powierzchnia lodowca. Taka jak dziś po wielkim ociepleniu.
oszukujecie
3 miesiące temu
Co innego gdy te zmiany są naturalne i trwają setki albo więcej lat. Ludzi jest mało i żyją w lesie jedząc co złapią. Co się stanie gdy zabraknie jedzenia, dachu nad głową itd dla milionów albo miliardów ludzi?
bDKodvOf
bDKodvNm
bDKodvOm
bDKodvOn