bEJvGtNM
bEJvGtNQ
bEJvGtNU
programy
kategorie
bEJvGtNN

Naukowcy o wodzie i śladach życia na Marsie. Niezwykłe odkrycie łazika NASA Perseverance

Naukowcy NASA odkrywają kolejne potwierdzenia dotyczące tego, jak miliardy lat temu woda wpływała na kształtowanie się krajobrazu Marsa. Właśnie udało im się ustalić, że wymarła rzeka zasilała w kraterze Jezero potężne jezioro, pozostawiając osady w kształcie wachlarza widocznego z kosmosu. Potwierdzenie tego procesu było możliwe dzięki materiałom zebranym przez łazik NASA Perseverance. Badacze przeanalizowali wysokiej rozdzielczości zdjęcia klifów, które kiedyś prawdopodobnie były brzegami delty rzeki. Amy Williams, astrobiolog NASA, wraz z zespołem z Florydy, znalazła podobieństwa między cechami klifów widzianych z dna krateru a ziemskimi odpowiednikami ujścia rzeki. Odkrycie może pomóc naukowcom ustalić, gdzie dokładnie łazik powinien szukać marsjańskich śladów życia. Drobnoziarniste osady z zewnętrznej warstwy skał mogą być ich potencjalnym źródłem. W ciągu kilku lat łazik NASA Perseverance zbierze jeszcze 30 próbek skał i gleby, które po 2030 r. trafią do...

rozwiń
145 reakcji
67
17
61
Podziel się
Komentarze (61)
08-10-2021
CiechanPotężne starożytne jezioro - Rzymianie zawsze się go obawiali
zobacz więcej komentarzy (61)

Programy Wirtualnej Polski

bEJvGtNZ
KOMENTARZE
(61)
Ciechan
2 tyg. temu
Potężne starożytne jezioro - Rzymianie zawsze się go obawiali
Twój nick
2 tyg. temu
Pewnie Marsjanie przylecą na mierzeję, żeby podpatrzeć jak budować kanały 🤪🤪🤪
aaben
2 tyg. temu
Życie tam na pewno było i to nawet wiadomo jakie. Skoro była tam woda a jej nie ma, to na pewno był tam Smok zwany u nas Wawelskim. Pił, i pił, i pił, aż pękł! I pozamiatane, ani wody ani życia.
bEJvGtOr
Ptynio
2 tyg. temu
Ani jednego zdjęcia, same animacje.
Dociekliwy
2 tyg. temu
Mars był kiedyś zamieszkały do czasu, gdy pojawili się tam PiS-owcy.
Najnowsze komentarze (61)
Strzyk
1 tyg. temu
Covid na marsie też wiecznie żywy?
amnietowali
1 tyg. temu
,,w próbkach odnajdą ślady starożytnego mikrobiologicznego życia.'', tak tak, covid to za mało, sprowadźcie jeszcze to g.
bolo badacz.
1 tyg. temu
Trudno mi się odnieść do tego odkrycia , badam meteoryty w tym marsjańskie i nie rozumiem . Dlaczego naukowcy porównują ukształtowanie Marsa do Ziemi ? Gdzie panowały całkowicie inne warunki . A minerały które są obecne na Marsie , na Ziemi nigdy nie występowały . A jak się znajdą to pochodzą z upadków meteorytów. Podobnie jest na Marsie nie występują tam minerały takie, które aby się utworzyły potrzebna była woda. Dodam tylko że na powierzchniach moich skał z Marsa są widoczne podobne struktury, tylko w mniejszej skali .I nie przyczyniła się do tego woda , a wiatr słoneczny i promieniowanie kosmiczne oraz uderzenia ciał niebieskich w powierzchnię planety . Jest to tylko moja opinia i niewykluczone że zmienię zdanie , ale tylko w przypadku gdy będą niepodważalne dowody. Porównanie struktur które tylko są podobne do ujścia rzeki na Ziemi , dowodem nie jest . Wszak przez miliardy lat tak na Marsie jak i na Ziemi zachodziły różne zjawiska . Na Ziemi ukształtowanie powodowała woda , na Marsie roztopiona magma wypływająca z wulkanów i uderzeń asteroid i komet . Oraz trwająca miliardy lat erozja spowodowana przez promieniowanie i wiatr słoneczny.
bzyk
1 tyg. temu
A czy w tym Marsjańskim jeziorze można łowić ryby , jakie gatunki tam występują .
gosc
1 tyg. temu
i co z tego?
Bandi
1 tyg. temu
zalosni sa co niktuzy kasliwe uwagi swiatcza ze stac cie na tyle
woda żywa
1 tyg. temu
"Wymarła rzeka."
Quba
1 tyg. temu
A u nas Maryja zawsze dziewica po 7 porodach
bEJvGtOj
buba
1 tyg. temu
Opozycja łże.
xela
1 tyg. temu
żeby eksploracja Marsa miała jakiś sens, trzeba wymyślić i skonstruować latające pojazdy z prawdziwego zdarzenia, żeby podróż trwała maksymalnie pięć dni. Bo na razie to mamy jedynie ziemskie pojazdy na poziomie hulajnogi.
Weźcie
1 tyg. temu
Znajdą wirusa a później będą rżnęli głupa że skąd mieli wiedzieć że nas wszystkich zabije
Jan
1 tyg. temu
Dla pisowców Ziemia jest nawet płaska.
lyl
1 tyg. temu
mars zabiło PO teraz chce polskę zniszczyć
lyl
1 tyg. temu
może lepiej nakarmić dzieci w afryce jak na marsie ?
...
Następna strona
bEJvGtOL
bEJvGtNS
bEJvGtOS
bEJvGtOT