programy
kategorie

Szczątki 8 żołnierzy z ''Warty''? Badania IPN w Odolanowie

Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN ujawniło w dniach 15-19 czerwca szczątki 8 żołnierzy w Odolanowie. Prace poszukiwawcze odbywały się na terenie cmentarza parafii św. Marcina przy ul. Chwaliszewskiej. Szczątki należą prawdopodobnie do żołnierzy z oddziału Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Operacyjnej ''Warta”. Dowodził nimi por. Jan Kempiński, ps. ''Błysk”. Ponieśli śmierć 22 X 1945 r. w wyniku walk ze ścigającą ich grupą operacyjną NKWD/KBW/UB, mającą dwukrotną przewagę liczebną. ''Warta" skupiała żołnierzy pozostałych po rozwiązaniu Armii Krajowej. Ich polem działania była Wielkopolska. Dowódcą był mjr Andrzej Hańcza-Rzewuski. Za prawowitą władzę w Polsce uznawali prezydenta RP na uchodźstwie - Władysława Raczkiewicza, a nie komunistyczny aparat.

86 reakcji
56
12
18
Podziel się
Komentarze (18)
25-06-2020
Lisek Chytrusek
Z kim walczyli???????????? Ze wschodnim najeźdźcom liczba ich ofiar to kilkadziesiąt tysięcy ofiar. O tych oprawcach rotmistrz Pilecki pisał, że ich tortury były tak...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (18)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(18)
Lisek Chytrus...
4 lata temu
Z kim walczyli???????????? Ze wschodnim najeźdźcom liczba ich ofiar to kilkadziesiąt tysięcy ofiar. O tych oprawcach rotmistrz Pilecki pisał, że ich tortury były tak okropne, że Oświęcim to był spacerek w porównaniu z nimi!
a1
4 lata temu
Poziom komentarzy sięga dna.
wawa
4 lata temu
Szkoda słów na te komentarze.
ORMO
4 lata temu
A zabicie co drugiego nauczyciela na Podlasiu to byla walka z kim? Z indoktrynacja?
wal
4 lata temu
A kiedy ekshumacja w Jedwabnem ?
Najnowsze komentarze (18)
A ja doleję s...
4 lata temu
Przeklęte katole-zwyrole!Oby przez wieczność palili się(tak jak zabijali niewinnych cywilów)w swym katolskim piekle!
Amen
4 lata temu
Przeklęci mordowali cywilów w imię boga.Watykańskiego,niemiłosiernego,bezlitosnego i krwawego boga.W końcu przeklęci sami byli KAT olikami więc tradycja zobowiązywała.
jan-49
4 lata temu
po rozwiazaniu AK to byli zwykli bandyci a nie zolnierzami nie wykonali rozkazu naczelnego dowodcy AK.i dostali to na co zasluzyli
Babczenko
4 lata temu
Ja nie rozumiem litosci bezpieki. Banda Lupaszki dzialajac na Pomorzu i Warmii zamordowala okolo 80 ludzi plus 20 bezpiekow, zolnierzy i milicjantow zginelo w walce. Banda liczyla mniej wiecej tylu ludzi co spowodowala ofiar czyli 100. Z tego tylko 5 (byli to zaprawieni partyzanci) zginelo w walce, ale 40 aresztowano a 55 sie ujawnilo. Z tych 80 zamordowanych 10 zginelo po straszliwych torturach - jak oficerowie SB Haras i Talpa zabici kolbami karabinow (ala SS) czy inni spaleni zywcem. Z tych 40 schwytanych ledwo 10 dostalo czape - byli to najwieksi zwyrodnialcy jak Lupaszka, Inka czy Leszek. Reszta dostala wyroki do 10 lat wiezienia - do 1953-ego polowa wyszla z wiezienia a w 1956 wszyscy. Kobiety (n.p. zone Lupaszki) wypuszczono od razu. Czyli jedna czapa za 8 zamordowanych! Czyli nie stalinowski a skandynawski wymiar sprawiedliwosci....
plak
4 lata temu
pozdrowienia dla milera cimoszewicza kwasniewskiego spadkobiercow
wal
4 lata temu
A kiedy ekshumacja w Jedwabnem ?
podatnik
4 lata temu
PIS – obecnie po cichutku, podniósł emerytury dla wszystkich jeszcze żyjących żołnierzy przeklętych, przyjmując bardzo prostą regułę – każdy z nich otrzymał 100% podwyżkę obecnej swojej własnej emerytury. I tak, jak np. przeklęty miał emeryturę w wysokości 2tys zł /na rękę/ - to teraz ma już 4 tys zł/na rekę/, jak miał 3 tys zł to teraz ma 6 tys zł. I jakoś dziwnie się tym nie chwalą.
Łotr
4 lata temu
a co dzisiaj porabiają ci Panowie co trzymali z Ruskimi i ich dzieci ??
ORMO
4 lata temu
A zabicie co drugiego nauczyciela na Podlasiu to byla walka z kim? Z indoktrynacja?
karol
4 lata temu
To byli prekursorzy Pisu , chcieli władzy i zaszczytów nie pracy .
Leossa
4 lata temu
Wielu walczyło z okupującym kraj aparatem władzy. Wielu było bandytami i mordowało ludność cywilną. Teraz to wszyscy bohaterowie. Sami oceńcie czy tak ma być. Mój ojciec pochodził z wsi koło Kolbuszowej-jednego dnia UPA zabiła tam kilkaset osób w kilku wsiach a następnego bohaterowie z pseudo AK zrobili to samo w innych wsiach ludności Polskiej ( nie Ukraińcom ) za odmowę oddania resztek jedzenia i zbóż na zasiewy.Dla nich jedni i drudzy to to samo.
olo
4 lata temu
to znaczy walczyli za jaka prawowita wldze? Ta w Polsce wladze ludowa aljanci uznawali bo zgodzili sie aby Polska pozostala w strefie wplywow ZSRR a te w Londynie tolerowali.AK zostala rozwiazana wiec w mysl prawa miedzynarodowego byly to bardzo delikatnie mowiac jakies grupy nieformalne ,ktore nie umialy odnalesc sie w czasie pokoju ,dzisiaj by ich zwano "terorystami"
Darek
4 lata temu
Chwała BOHATEROM.A twój ojciec to komunistyczny pachołek,który prawdopodobnie przed wojną zbierał u Dziedzica kamienie na polu a renegaci z moskwy zapewnili mu chleb.Precz z drugim sortem
wawa
4 lata temu
Szkoda słów na te komentarze.