bCZfSUaI
bCZfSUaM
bCZfSUaQ
programy
kategorie
bCZfSUaJ

Tajemnice mumifikacji

Grzebanie, kremacja, mumifikacja - zwyczaje pogrzebowe wiele mówią o danej kulturze, epoce i religii. Niektóre sposoby pochówku powstały z konieczności. Zmarłych trzeba było bowiem oddzielić od żywych, by uniknąć zarazy.Inne zwyczaje powstały przypadkiem lub były inspirowane przyrodą, jak na przykład słynna, egipska mumifikacja. Usuwano narządy wewnętrzne, gdyż woda w nich zgromadzona powoduje szybki rozkład. Następnie zwłoki umieszczało się w sprowadzanej z pustyni soli mineralnej, która absorbowała wodę z mięśni. Po wszystkim ciało nacierano olejem, by skóra nie pękała. Wierzono, że zmumifikowana osoba wciąż żyje.Im bogatszy zmarły, tym bardziej wyszukany miał pogrzeb. Najlepszym na to przykładem jest grobowiec Tutanchamona. W grobowcu znaleziono olbrzymie bogactwa: bogato zdobione rydwany, dziesiątki mebli, modele łodzi, a nawet zmumifikowaną żywność. Wewnętrzną trumnę wykonano z ponad 120 kilogramów złota. Miała ona przemienić zmarłego władcę w boga. Jednak...

rozwiń
51 reakcji
6
5
40
Podziel się
Komentarze (40)
19-07-2020
Te i wiele innych sukcesów
My w tym czasie wyprodukowaliśmy już milion samochodów elektrycznych, zbudowaliśmy wiele drewnianych domów w ramach specjalnego rządowego programu , zbudowaliśmy...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (40)
bCZfSUaV
KOMENTARZE
(40)
Te i wiele in...
2 miesiące temu
My w tym czasie wyprodukowaliśmy już milion samochodów elektrycznych, zbudowaliśmy wiele drewnianych domów w ramach specjalnego rządowego programu , zbudowaliśmy Centralny Port Komunikacyjny, uregulowaliśmy odrę czyniąc ją spławną i przekopaliśmy mierzeję wiślaną Utrzymaliśmy także wysoką kwotę wolną od podatku (dla posłów)
didi
4 miesiące temu
To takie rzeczy trzeba pisac w internecie ?? Takie rzeczy to wiadomo juz od przedszkola i od rodzicow. Po co to ?? szkoda energii na ten film.
piotrek
miesiąc temu
szkoda że ludzi w Polsce nie rozlicza się za przestępstwa gospodarcze a jest kogo....
bCZfSUbn
Najnowsze komentarze (40)
stop kretynom
3 tyg. temu
Kto wymyśla takie durne tytuły: o tym mówi cały świat! Autor, autor!
Jimmy
4 tyg. temu
Ja sie raz jeszcze pytam :co to jest za slowo LAZIK ?!!!!!
dandak
4 tyg. temu
mistrzyni kamerki. Postarala sie zeby niewiele bylo widac
Anonim.
4 tyg. temu
Jakżydzi weszli do Palestyny to burzyli ludziom domy az do fundamentów.Piasek zasypał fundamenty.Po 70 latach archeolodzy odkrywają te fundamenty i przypisują je obiektom z czasów starożytnych Izraela.Taka jest prawda.AMEN.
Orek...
4 tyg. temu
Co by tu jeszcze spieprzyć ... Co by ta grupa robiła , jak by ich wyprali z mundurków .. 140 decybeli pod wodą ... A może by im zrefundować jakieś wczasy w batyskafach ... Okaże się niebawem , jak przylecą "NOL-e ", czego się nauczyli i na co poszły miliardy...
AndyS
miesiąc temu
a jakie było ciśnienie ? Przecież zainstalowali przyrząd - widać na wideo
qsd
miesiąc temu
idzie z tym karabinem jak z teczką, albo wędka na ryby, tak się broni nie trzyma
piotrek
miesiąc temu
szkoda że ludzi w Polsce nie rozlicza się za przestępstwa gospodarcze a jest kogo....
bCZfSUbf
AKK
miesiąc temu
Eeeee tam te parę milionów. Jak się kręci prawdziwe lody to pytajcie Kaczkę, naszego Pinokio albo tego specjalistę od maseczek.
EmmaW
miesiąc temu
Przede wszystkim, Bannon juz dawno zostal zwolniony przez Trumpa, wiec nie nazywajcie go doradca. Po drugie, to nie Bannon byl organizatorem zbiorki ale Brian Kolfage, ktory nigdy nie mial nic wspolnego z Trumpem Po trzecie, trudno sobie wyobrazic zeby Bannon potrzebowal kasy, bo sam ma jej bardzo ale to bardzo duzo. Cala ta afera ma ewidentnie podloze polityczne.
Krzyworyjec
miesiąc temu
krzyworyił o jeszcze większych osiągnięciach.
warszawianka
miesiąc temu
Czy w Polsce rozliczono komunistycznych zbrodniarzy?
krab
2 miesiące temu
Pomysłowy facet. Ugotował wodę na kawę.
Janek
2 miesiące temu
A czego się spodziewaliście po dyktatorze, który chce rządzić aż do śmierci? A później ew. przekazać władzę swojemu synkowi?
bCZfSUbH
bCZfSUaO
bCZfSUbO
bCZfSUbP