bEJLkLrE
bEJLkLrI
bEJLkLrM
programy
kategorie
bEJLkLrF

Życie na Marsie może być niemożliwe. Zaskakująca odkrycie naukowców

Naukowcy od lat próbują uzyskać dowody istnienia życia na Marsie. Udokumentowano już przykłady pradawnych basenów jezior i dolin rzek. Często mówi się o podobieństwach między Ziemią a Marsem, ale jedna różnica między planetami wydaje się być kluczowa. To jej rozmiar. Średnica Marsa wynosi zaledwie 53 proc. średnicy Ziemi, a to uniemożliwiłoby Marsowi zatrzymanie lotnych substancji niezbędnych do życia (m.in. wody). Do takich wniosków właśnie doszli amerykańcy badacze. - Los Marsa był przesądzony od samego początku – podsumowuje najnowsze wyniki badań dr Kun Wang, adiunkt z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis. - Prawdopodobnie istnieje próg wymagań dotyczących wielkości planet skalistych, aby mogły zachować wystarczającą ilość wody dla życia i tektoniki płyt, o masie przekraczającej masę Marsa – dodaje. Jednym z niezbędnych czynników dla życia jest woda. Mars miał kiedyś wodę powierzchniową – jej dowody zachowały marsjańskie meteoryty, które dotarły na...

rozwiń
142 reakcje
37
26
79
Podziel się
Komentarze (79)
21-09-2021
zmartwionypowiem wam tak szczerze: zmartwiłem się
zobacz więcej komentarzy (79)

Programy Wirtualnej Polski

bEJLkLrR
KOMENTARZE
(79)
zmartwiony
4 tyg. temu
powiem wam tak szczerze: zmartwiłem się
Dramat
4 tyg. temu
Dramat NIE POLECE NA MARSA Dramat
zybi
4 tyg. temu
Ciekawe, Pluto, nazywany obecnie karłowatą planetą ma wodę i atmosferę...
bEJLkLsj
Dziadzia
4 tyg. temu
Ja jestem jak Mars.Wczoraj miałem jelitowkę i też nic płynnego nie mogłem utrzymać, ani nawet gazów!
Rysiek
4 tyg. temu
Mars pokazuje jak ziemia będzie wkrótce wyglądała.
Najnowsze komentarze (79)
MAXWELL
4 tyg. temu
Rozkład Maxwella pokazuje, że prędkości cząsteczek zależą od temperatury oraz masy molowej. Wraz ze wzrostem temperatury rozkład się poszerza („spłaszcza”), a jego prędkość najbardziej prawdopodobna, jak i średnia prędkość oraz średnia prędkość kwadratowa zwiększają się. Zależność od masy cząsteczek powoduje z kolei, że w tej samej temperaturze cząsteczki gazów o mniejszej masie molowej będą poruszały się średnio szybciej niż cząsteczki gazów o większej masie molowej. Takie zachowanie się gazów – dobrze opisywane przez rozkład Maxwella – ma duże znaczenie dla składu atmosferycznego planet. Spora część cząsteczek gazów lekkich będzie się poruszała z prędkościami przewyższającymi drugą prędkość kosmiczną. Oznacza to, że cząsteczka wydostanie się z pola grawitacyjnego planety. Dlatego wodór H2, którego masa molowa wynosi M = 2,02 g/mol i hel He, o masie M = 4,00 g/mol, praktycznie nie występują w atmosferze Ziemi[2]. Mars ma 3x mniejsze przyciąganie i gazy mu już dawno poszły.
MAREK
4 tyg. temu
Ruchy termiczne gazów występujących w atmosferze Marsa, który ma 3x mniejsze przyciąganie, przy temperaturach panujących na Marsie osiągają drugą prędkość kosmiczną i uciekają.
Retygdziekotl...
4 tyg. temu
W nieustającym szoku poznawczym mogą postawić zwykłego zjadacza hostii tylko dwie Instytucje-ich prominentni funkcjonariusze: Religie i Uczeni!! Co z tego że już nasi ciskający w dinozaury kamieniami przodkowie wiedzieli, że Mars ma za małą masę by 1 - utrzymać atmosferę i wodę na tyle długo by "skisł-spleśniał" życiem a już życiem rozumnym w szczególności i 2 - kiedykolwiek można było liczyć że coś się w tej materii: utrzymania wody i atmosfery - zmieni, skoro Ich ...celencje Uczeni właśnie tę wiekupomną prawdę odkryli i o zgrozo-Logiki korozjo, podać nam raczyli!!
Zagłoba
4 tyg. temu
Od setek lat to jest juz wiadomo a medrcy dopiero to teraz odkryli tylko ciekawe ile kosztowało to odkrycie bo głupich cwaniaków nie prakuje nigdzie
hmm
4 tyg. temu
Przecież mamy już idealną planetę - to Ziemia! Wystarczy tylko o nią zadbać, aby była dalej domem dla naszej cywilizacji. Można zacząć od rozsądnego kupowania i długotrwałego eksploatowania rzeczy/ubrań, unikania jednorazowego plastiku, wybierania produktów bardziej lokalnych, itd. Warto też się zastanowić czy trzeba mieć silnik o największej możliwej pojemności na jaką nas stać, nad stylem jazdy, nad potrzebą jazdy samochodem...
Darek
4 tyg. temu
Proponuję obejrzeć sobie film "Koziorożec 1", tam wszystko jest wyjaśnione..
Knt
4 tyg. temu
ale Marsjanie nie potrzebują tlenu ! kiedy przylecą ? czekamy !
amnietowali
4 tyg. temu
E. Musk chyba się powiesi ?
bEJLkLsb
mkk
4 tyg. temu
Rzeczywiście tragedia dla Ziemian ! ... I jak tu żyć panie premierze, jak żyć ???
RyszardB
4 tyg. temu
Autor tego tekstu zachowuje się jak dzieciak we mgle . Teraz zbadali meteoryty z Marsa ? Te meteoryty spadły wczoraj ? Czy te meteoryty zbadała Spurek i stwierdziła że należy zakazać łowienia ryb a nawet pić mleka krów . Jeżeli badania przeprowadzali ekoterroryści to ich żądania zapłaty za pseudo odkrycia zapewnią biedę wszystkim PO za ekoterrorystami .
Andrzej W
4 tyg. temu
a wiązałem swoją przyszłość z zamieszkaniem na Marsie. Moje życie już nie będzie takie samo po tej wiadomości
Roko
4 tyg. temu
To jest bardzo poważna sprawa, bo życie na Ziemi skończy się za 4.5 mld lat.
lpp
4 tyg. temu
Jak by to powiedzieć dziennikarzom WP, ten fakt jest znany od lat. Nie wiem skąd więc się wzięła sensacja. Z niewiedzy autora?
ultras
4 tyg. temu
bez zaskoczenia
...
Następna strona
bEJLkLsD
bEJLkLrK
bEJLkLsK
bEJLkLsL