minister zdrowia (strona 2 z 4)

Stoki i wyciągi otwarte. Niedzielski: boję się prób oszukiwania
3:44

Stoki i wyciągi otwarte. Niedzielski: boję się prób oszukiwania

Baza noclegowa i restauracje zamknięte, rząd zaleca, by ferie spędzić w domu. Jaki jest więc sens otwierania stoków i wyciągów narciarskich? - Po pierwsze, my ich nie otwieramy, ale nie zamykamy. To może mała różnica, ale ma ogromne znaczenie. Pamiętam jak wszyscy podnieśli krzyk, gdy zamknęliśmy parki, bo ryzyko zakażenia jest tam bardzo niewielkie. Na tej samej zasadzie nie zamykamy możliwości lokalnego wypoczynku, tak, żeby nie popełnić tego błędu, jakim były zamknięte parki. Ale podkreślam, lokalnego wypoczynku - powiedział w programie "Newsroom" Adam Niedzielski, minister zdrowia. Dopytywany, czy nie ma obaw, że zostawiając otwarte stoki będzie to furtka dla osób, które będą kombinowały i nie będzie to tylko lokalny wypoczynek, minister zdrowia potwierdził, że ma takie obawy. - Boję się tego, przyznaję. Bo rzeczywiście inwencja w przypadkach prób oszukania państwa jest duża. Mam nadzieję, że cały czas konsekwentnie prowadzona komunikacja dotycząca potencjalnych konsekwencji zda egzamin. Chciałbym, by te ferie były ostatnim aktem społecznej odpowiedzialności przed tym, jak szczepionka będzie już dostępna. Ferie niech będą kończącym akcentem tej odpowiedzialności, byśmy nie zafundowali sobie trzeciej fali pandemii - podkreślił w rozmowie z WP Adam Niedzielski.
Mateusz Ratajczak Mateusz Ratajczak
Paweł Orlikowski Paweł Orlikowski
Szczepionka na covid za darmo? Minister zdrowia: prezydent Duda się zaszczepi
5:49

Szczepionka na covid za darmo? Minister zdrowia: prezydent Duda się zaszczepi

Do kogo trafi pierwsza partia szczepionek przeciwko COVID-19 i ile będzie trzeba za nią zapłacić? - Plan na szczepienia jest taki, że teraz koncentrujemy się na finalizowaniu umów i dogadaniu się z producentami. Umowy podpisujemy za pośrednictwem Komisji Europejskiej, mamy podpisane umowy z trzema dostawcami. Pierwsze dostawy będą możliwe na koniec grudnia, więc optymistycznie to w styczniu i lutym będzie rozwijała się akcja szczepień - powiedział w programie "Newsroom" Adam Niedzielski, minister zdrowia. - Rządowy zespół ds. szczepień już intensywnie pracuje. Chcemy przyjąć taki model, że każdy dostanie zaproszenie do szczepienia, ale czy z niego skorzysta to już każdego indywidualna sprawa. My namawiamy wszystkich, by się szczepili. Dyskusja, co to kosztu szczepienia, jeszcze trwa. Zapadnie w kierownictwie rządu i będzie to decyzja premiera Morawieckiego. Ale robimy wszystko, by była to albo bezpłatna szczepionka, albo jakieś symboliczne kwoty. Przede wszystkim chcemy zadbać o dostępność, zobaczymy jaką decyzję podejmie premier. Mamy zabezpieczone szczepionki dla 34 mln osób, to liczba, która odzwierciedla liczbę dorosłych Polaków - dodał. Pytany o podejście prezydenta Andrzeja Dudy do szczepień, odparł, że rozmawiał o tym z prezydentem. - Pan prezydent zadeklarował, że przeciwko coivdowi się zaszczepi, właśnie dlatego, że jest to bardziej poważna przypadłość niż grypa - podkreślił Niedzielski.
Mateusz Ratajczak Mateusz Ratajczak
Paweł Orlikowski Paweł Orlikowski