WAŻNE
TERAZ

Padł rekord w historii Polski. Wskazano, gdzie było najgoręcej

michał wypij (strona 2 z 2)

Wiceprezes Porozumienia o Adamie Bielanie: chłop z widłami, który myśli, że jest Posejdonem
3:53

Wiceprezes Porozumienia o Adamie Bielanie: chłop z widłami, który myśli, że jest Posejdonem

- Organizowanie wyborów, doprowadzenie do tego, że Polacy, zamiast skupić się na walce z pandemią, musieliby wybierać, czy być ofiarami nachalnej kampanii wyborczej, byłoby skrajnym brakiem odpowiedzialności. Jeżeli chodzi o ewentualną atmosferę, która mogłaby sprzyjać Porozumieniu, to faktycznie mogłoby się okazać, że taki reset mógłby pozytywnie wpłynąć na budowę nowej koalicji. Ale nie będziemy przedkładać swoich interesów partyjnych ponad interes państwa. Z całą pewnością nie będziemy dążyć do przyspieszonych wyborów - zadeklarował wiceprezes Porozumienia Michał Wypij w programie "Tłit" Wirtualnej Polski. - Rządzenie to nie dyskoteka, to kwestia odpowiedzialności. Umówiliśmy się na pewien projekt, wiemy, w jakim momencie jesteśmy. Kiedyś w podręcznikach historii to będzie osobny rozdział - okres pandemii. I tam wszyscy będziemy opisani według swoich decyzji i odpowiedzialności za nie. Czuliśmy tę odpowiedzialność w zeszłym roku i czujemy ją wciąż. I z całą pewnością nie będziemy dążyć (do wyborów - przyp.red.), nawet pomimo tego, że widzimy skrajnie nieodpowiedzialne zachowania niektórych naszych kolegów z koalicji - wyjaśnił. Pytany, kto jest "skrajnie nieodpowiedzialny", wskazał: "Ten, który próbuje nam wszystkim wmówić, że jest czwartą twarzą koalicji. Ten chłop z widłami, który myśli, że jest Posejdonem". - Jego agresywne działania zniechęcają nie tylko opinię publiczną, ale także polityków. Zjednoczona Prawica dzięki działaniu takich osób nie ma trwałej większości w Sejmie - podsumował Wypij.
Natalia Durman Natalia Durman
Kaczyński nieobecny na kongresie Porozumienia. Mamy komentarz wiceprezesa partii
2:45

Kaczyński nieobecny na kongresie Porozumienia. Mamy komentarz wiceprezesa partii

W niedzielę odbył się kongres Porozumienia. Prezes PiS i lider Zjednoczonej Prawicy Jarosław Kaczyński wystosował list do jego uczestników. Pismo zostało odczytane przez szefa Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztofa Sobolewskiego. Nieobecność Kaczyńskiego na uroczystości komentował w programie "Tłit" Wirtualnej Polski świeżo wybrany wiceprezes Porozumienia Michał Wypij. - Osobiście bardzo lubię i cenię Krzysztofa Sobolewskiego, więc nie byłem z tego powodu smutny. Po drugie, robiliśmy konwencję dla naszych koleżanek i kolegów, delegatów, by w końcu wybrać władze Porozumienia. Wszelka forma zaproszeń dla prezesów innych partii koalicyjnych miała wymiar grzecznościowy. Jak ktoś nie mógł lub nie chciał z tego skorzystać, jego strata - przekonywał. Na uwagę, że "Sobolewski nie klaskał", wiceprezes Porozumienia odparł: "Ale z całą pewnością się cieszył, jak usłyszał, że chcemy, żeby koalicja trwała. Oczywiście na cywilizowanych zasadach. Nie będziemy akceptować jakiejkolwiek formy agresji w stosunku do naszego środowiska". Wypij odniósł się również do faktu, że Kaczyński był obecny na kongresie Partii Republikańskiej. - To oczywiste, że jak tworzy się filię swojej własnej partii, to wypada tam być. Tak odczytujemy powstanie Partii Republikańskiej. Jako filię PiS - oznajmił.
Natalia Durman Natalia Durman
Przemysław Czarnek w ogniu krytyki. Wiceprezes Porozumienia przestrzega
2
2:21

Przemysław Czarnek w ogniu krytyki. Wiceprezes Porozumienia przestrzega

Wiceprezes Porozumienia Michał Wypij pytany był w programie "Tłit" Wirtualnej Polski, jak podoba mu się stosunek ministra edukacji Przemysława Czarnka do uczniów LGBT. - W ogóle mi się nie podoba. Brakuje mi tu wrażliwości, zwłaszcza, że są to młodzi ludzie, którzy poddani są wielu zawirowaniom emocjonalnym - odparł. - Mam wrażenie, że pan minister Czarnek jest bardziej skrajny od niektórych posłów. Minister odpowiedzialny za edukację i naukę powinien ważyć swoje słowa, bo może krzywdzić ludzi - kontynuował. Pytany, czy będzie głosował za odwołaniem ministra, podkreślił, że "dopóki tworzymy koalicję, jest umowa, że ministrów bronimy". - Jako Porozumienie bierzemy odpowiedzialność za te sfery, za które jesteśmy odpowiedzialni. Będziemy apelowali o wykazywanie się większą wrażliwością. Czy to powód do odwołania ministra Czarnka? Wydaje mi się, że nie. Ale z całą pewnością jest to powód do tego, by na ten temat bardzo poważnie porozmawiali liderzy. Bo tu brakuje przede wszystkim czystej ludzkiej wrażliwości na ewentualną krzywdę ludzką - tłumaczył Wypij. - Będziemy bronić naszych ministrów do pewnej granicy. Dziś jeszcze tej granicy minister Czarnek nie przekroczył, choć granice ludzkiej przyzwoitości w kontekście wrażliwości mocno nadwyrężył - dodał.
Natalia Durman Natalia Durman
Krystyna Pawłowicz w ogniu krytyki. Polityk Porozumienia mówi o "ataku na dziecko"
8
3:06

Krystyna Pawłowicz w ogniu krytyki. Polityk Porozumienia mówi o "ataku na dziecko"

Michał Wypij był gościem Michała Wróblewskiego w programie "Tłit" Wirtualnej Polski. Polityk Porozumienia był pytany o ostatni wpis Krystyny Pawłowicz, który wywołał niemałe kontrowersje. Sędzia TK publicznie skrytykowała dyrekcję podwarszawskiej szkoły za to, że ta "zobowiązała" innych nauczycieli do zwracania się do transpłciowej 10-letniej uczennicy imieniem żeńskim, a nie męskim, które "widnieje w aktach". Jednocześnie Pawłowicz ujawniła dane. - Taki atak na dziecko jest czymś bardzo przykrym, to jest sytuacja trudna, która wymaga wrażliwości, tej zabrakło pani Krystynie Pawłowicz – oświadczył Wypij. Dodał, że "lepiej byłoby dla niej, gdyby wyłączyła social media, nie odzywała się i skupiła na pracy w TK". Na pytanie, czy Pawłowicz powinna wciąż być sędzią Trybunału Konstytucyjnego, polityk odparł, że "nie mamy żadnej mocy, żeby ją odwołać". – Wczorajsze wystąpienie było straszne, może być opłakane w skutkach dla tego dziecka i rodziny – ocenił gość WP. – Osoby, które w ten sposób odnoszą się do dzieci, w moim odczuciu, jako ojca, dyskwalifikuje ją (Krystynę Pawłowicz – przyp. red.) w funkcjonowaniu w dyskursie publicznym i lepiej dla nas wszystkich, gdyby skupiła się na pracy w TK – dodał Michał Wpij. Więcej w materiale wideo.
Karolina Kołodziejczyk Karolina Kołodziejczyk